Technologia trójwymiarowego biodrukowania modeli tkanek

Technologia trójwymiarowego…
Firma Poietis, która jako pierwsza na świecie zaczęła stosować biodrukowanie 3D wspomagane laserowo, podpisała z koncernem BASF umowę badawczo-rozwojową w obszarze kosmetyki. W oparciu o połączone doświadczenie obu firm w zakresie inżynierii tkanek i biodrukowania, umowa ta ma na celu zastosowanie technologii biodruku opracowanej przez Poietis do udoskonalenia modelu substytutu skóry Mimeskin BASF. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Technologia biodrukowania 3D wspomaganego laserowo, dzięki której można reprodukować organiczne tkanki, umożliwia precyzyjne pozycjonowanie komórek skóry w trójwymiarowych strukturach. W ten sposób komórki są kultywowane w modelu skóry Mimeskin produkowanym przez BASF, który jest najbliższym substytutem oryginalnej fizjologicznej tkanki ludzkiej skóry.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy - powiedział dr Fabien Guillemot, założyciel i prezes firmy Poietis. - Dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu w zakresie rozwiązań, przeznaczonych na rynek dermokosmetyki, BASF rozumie korzyści płynące ze wspomaganego laserowo biodrukowania 3D w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami kultur komórkowych i innymi metodami biodrukowania. Nasze partnerstwo kładzie również nacisk na biodrukowane modele tkanek jako alternatywę dla testów na zwierzętach w kosmetyce i dermofarmacji.

Technologia biodruku Poietis umożliwia udoskonalenie modelu skóry BASF Mimeskin dzięki swojej zaawansowanej rozdzielczości druku. Technologia wspomaganego laserowo biodruku będzie wykorzystywana na początku do umożliwienia automatycznej reprodukcji Mimeskin, zaś na późniejszym etapie do bardziej zaawansowanych modeli zawierających zaawansowane typy komórek.

- W porównaniu z innymi metodami biodruku, technologia wspierana laserowo zapewnia wyższą rozdzielczość jeśli chodzi o ułożenie komórek - mówi dr Sebastien Cadau z BASF. - Partnerstwo z Poietis umożliwia BASF zabezpieczenie swojej przewagi strategicznej w zakresie lepszego zrozumienia mechanizmów działania skóry, co wspiera rozwój i testowanie zaawansowanych kosmetycznych substancji bioaktywnych do zastosowań skórnych.

Firma Poietis została założona we wrześniu 2014 po zakończeniu dwuletniego projektu w ramach Regionalnego Inkubatora Akwitanii i wygraniu Francuskiego Narodowego Konkursu Tworzenia Firm z Branży Innowacyjnych Technologii. Poietis wykorzystuje badania prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) oraz Uniwersytet Bordeaux w celu opracowywania i wykorzystywania innowacyjnej wspieranej laserowo technologii biodruku do projektowania, opracowywania i produkcji tkanek biologicznych. Ta innowacyjna technologia opiera się na zasadach druku 3D i polega na montażu warstwy po warstwie elementów tkanek biologicznych zgodnie z wcześniej zdefiniowaną organizacją cyfrowego projektu 3D. Wyłączne wykorzystanie tej technologii umożliwia Poietis produkowanie bardziej złożonych, wytrzymałych i zindywidualizowanych tkanek niż te obecnie uzyskiwane konwencjonalnymi metodami kultur komórkowych i inżynierii tkanek.

Czytaj więcej: Druk 3D 146 Medycyna 112

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska