Torby z tworzyw pod ostrzałem

Torby z tworzyw pod ostrzałem
Najnowsze stanowisko stowarzyszenia European Bioplastics w sprawie toreb na zakupy zostało opracowane jako głos w zaplanowanej przez Komisję Europejską dyskusji na temat przyszłości jednorazówek z tworzyw sztucznych. Zdaniem organizacji, redukcja zużycia toreb wykonanych z tworzyw będzie istotnym czynnikiem w zwiększeniu efektywności gospodarki surowcami i przyniesie Europie wyraźny postęp w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki.

Dlatego też European Bioplastics postuluje wprowadzenie opłat, opodatkowanie bądź nawet całkowity zakaz stosowania toreb na zakupy wykonanych z tworzyw konwencjonalnych. Stanowisko to stowarzyszenie uzupełnia bardziej szczegółowymi zalecaniami. Po pierwsze, generalnie przepis nie powinien dotyczyć toreb przynajmniej w połowie składających się z komponentu biologicznego. Po drugie, spod zakazu wyłączone byłyby też w krajach prowadzących recykling odpadów organicznych kompostowalne torby zgodne z normą EN 13432 i zawierające co najmniej 50 proc. zawartości organicznej.

- Torby z biotworzyw staną się w ten sposób symbolem efektywnej gospodarki surowcami - mówi François de Bie ze stowarzyszenia European Bioplastics.

Zdaniem EB, torby na zakupy z wysoką zawartością komponentu biologicznego posiadają znacznie niższy ślad węglowy aniżeli tradycyjne torby. W ten sposób ich używanie ma się przyczyniać do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Używanie kompostowalnych toreb na zakupy przyczynia się ponadto, twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia, do zwiększenia ilości bioodpadów i poprawy jakości kompostu w krajach prowadzących zbiórkę odpadów organicznych.Wojciech Wojciech

Wysłany: 2013-10-03 15:50:23

Panie de Bie - "po bandzie", drogi Panie, "po bandzie"! W imieniu swoim, bez konieczności wspierania się Stowarzyszeniami wnioskuję o natychmiastowe wprowadzenie kolejnego postulatu do tej listy oderwanych od rzeczywistości i wiedzy życzeń, mianowicie do ograniczenia publikacji i ewentualnych wyników działań przedstawicieli EuB do rynku niemieckiego i tylko niemieckiego. Bardzo chciałbym wierzyć, iż takim gigantom jak API, BASF, Braskem, DuPont, Innovia Films, Mitsubishi Chemical Europe, NatureWorks, Novamont, PolyOne, Samsung Fine Chemicals, czyli członkom EuB zależy tak bardzo na poprawie jakości polskiego kompostu, oczywiście zakładając, że cokolwiek wiedzą na jego temat, że są skłonni lobbować za odpowienimi zmianami w PE. Oczywiście dla naszego wspólnego dobra! Zaraz, zaraz... czy już tak kiedyś nie było, że ktoś inny wiedział lepiej co dla Polski jest dobre?