Tworzywa BASF: Lżejsze samochody, innowacje dla energetyki wiatrowej

Drugi segment prezentowany przez BASF na targach to rozwiązania dla branży energetyki wiatrowej. Firma zaprezentuje po raz pierwszy piankę strukturalną opartą na politereftalanie etylenu. Nowy materiał o nazwie handlowej Kerdyn to pianka, która może być wykorzystana w łopatach wirników, zapewniając dodatkową stabilność. Jako materiał rdzeniowy, pianka PET zapewnia dobre właściwości mechaniczne oraz duże zdolności do przetwarzania. Kerdyn jest materiałem odpornym na wysoką temperaturę oraz substancje chemiczne, dlatego też doskonale sprawdzi się jako składnik materiałów kompozytowych. Może być też stosowany w branży transportu, zwłaszcza morskiego, oraz w rozwiązaniach budowlanych.

Jednym z eksponatów BASF na targach będzie przekrój ostrza wirnika turbiny, który został wyprodukowany przy użyciu produktów BASF: włókna szklane są zatopione w żywicy epoksydowej Baxxodur , pianka Kerdyn zapewnia stabilność, w końcu wykończenie oparte jest na systemie żelkotu Relest oraz półstrukturalnym kleju poliuretanowym Elastan.
Firma zaprezentuje także inne rozwiązania dla branży energetyki wiatrowej:
  • Do infuzji próżniowej BASF opracował system Baxxodur 5100 bazujący na żywicy Baxxores ER 5100 i utwardzaczu Baxxodur WE 5120. Ten nowy system o niskiej lepkości nie tylko powoduje szybką i całkowitą impregnację włókien, ale dodatkowo zapewnia znacznie dłuższy czas eksploatacji niż w przypadku standardowych systemów. Firma pokaże także nowy klej oparty na bazie żywicy epoksydowej: Baxxodur 4100 System składa się z żywicy Baxxores 4100 ER i standardowego utwardzacza Baxxodur WE 4110 (lub alternatywnie Baxxodur EC 4105 do szybkiego klejenia). System został certyfikowany do produkcji łopatek wirnika przez niemiecką firmę Lloyd.
  • W przypadku pokryć łopat, niezbędnymi czynnikami są odporność na erozję i promieniowanie UV. Ta ochrona jest zapewniana przez dwa żelkoty Relest Wind In-mold. Półprzezroczyste, dwuskładnikowe materiały malarskie są bardzo łatwe w użyciu dzięki kolorowemu utwardzaczowi z funkcją kontroli mieszania. Zintegrowane absorbery UV w nowej generacji zapobiegają uszkodzeniu podłoża przed promieniami UV. Żelkot Relest Wind in-mold Transparent może być używany do grubości 400 mikrometrów. Relest Wind ProcessCoat oferuje wszystkie zalety żelkotów w technologii in-mold przy znacząco mniejszym zużyciu materiału. Oba produkty są łatwe w przetwarzaniu i zgodne ze standardami dotyczącymi lotnych związków organicznych.

Tworzywa BASF


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże