Tworzywa sztuczne na Igrzyskach w Pekinie


Podobnie dużą rolę tworzywa odgrywają w zakresie konstrukcji obuwia sportowego. Buty powinny być m.in. lekkie i wytrzymałe. Takie właściwości daje choćby tworzywo o nazwie Desmopan. Jego specjalne gatunki o obniżonej ścieralności zostały opracowane głównie z myślą o produkowanych metodą wtryskową podeszwach i wypustkach obuwia sportowego. Tworzywo cechuje się też dobrą przyczepnością do większości materiałów, z których produkuje się obuwie sportowe. Nowe alifatyczne rodzaje TPU na bazie polieterów są ponadto odporne na działanie światła i dlatego można je barwić na jasne, modne kolory. Można z nich również wytwarzać elementy przezroczyste, które nawet przy grubości ścianek do 6 mm nie wykazują widocznego zamglenia. Tworzywa to oferują tym samym bardzo duże możliwości w zakresie wzornictwa.

Oczywistym jest, że bez tworzyw nie byłoby monumentalnych aren sportowych. Tych w Pekinie również. Architektoniczną perłą olimpiady ma być pływalnia. Do jej budowy wykorzystano rekordowe ilości tworzywa.

Tworzywa sztuczne na Igrzyskach w Pekinie

"Kostka Wody", bo tak nazwano obiekt posiada elewację ze sztucznego tworzywa przypominającą bąble wody przypominające poduchy na ściankach szklanego akwarium. Dzięki tej elewacji do wnętrza przenika aż 90 proc. światła słonecznego zaś sam budynek magazynuje energię cieplną. Specjalna konstrukcja pływalni polega na tym, że poduchy wykonane z przezroczystego polimeru ETFE (Etylen Tetrafluoroetylen) wpisują się w ściany całego budynku na łącznej powierzchni 110 000 mkw. Do budowy obiektu użyto ETFE, gdyż jest to tworzywo bardzo wytrzymałe. Ewentualne uszkodzenia czy pęknięcia nie będą miały dla niego znaczenia, gdyż poszczególne elementy będzie można łatwo wymienić. Dodatkowo na dachu zainstalowano specjalny system do zbierania wody deszczowej, która będzie dalej wykorzystywana. Z kolei ściany wykonane z ETFE ułatwiają czyszczenie obiektu. Wystarczy trochę deszczu, aby budynek wrócił do poprzedniego blasku. Zużycie energii zostanie ograniczone do minimum, ponieważ obiekt będzie ogrzewany i oświetlany promieniami słonecznymi.

Oczywiście bez tworzyw sztucznych nie byłoby również współczesnej lekkoatletyki. Oto bowiem wszystkie zawody biegowe odbywają się na nawierzchni jaką jest tartan. Posadzka sportowa tartanowa wykonywana jest na bazie wylewki poliuretanowej o wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury i promieniowanie UV. Optymalne właściwości posiada nawierzchnia trójwarstwowa, będąca typową nawierzchnią lekkoatletyczną. Pierwsze dwie warstwy wypełniane są granulatem gumowym 1-4 mm, trzecia zewnętrzna - granulatem EPDM 1-4 mm. Całkowita grubość pełnego systemu wynosi ok. 13 mm. W przybliżeniu 50 proc. składników to poliizocyjaniany oraz 50 proc. wypełniaczy i barwników. Zaletami tartanu są wysoka elastyczność, dobre tłumienie energii udarowej, wysoki współczynnik tarcia, bezspoinowość.

Korzystano m.in. z materiałów Fundacji PlasticsEurope Polska, portalu kajak.org.pl oraz pozycji książkowych.