Tworzywo Neopor sprawdzi się na śniegu

Tworzywo Neopor sprawdzi się na śniegu
Produkowana przez koncern BASF pianka Neopor E posłużyła do produkcji specjalistycznych mat antyuderzeniowych przeznaczonych na stoki narciarskie.

Maty wytwarzane są przez austriacką firmę Berger i mogą służyć do osłony słupów wyciągów narciarskich, barier i skalnych ścian. Maty sprawdzono już choćby na ostatnich Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie. Zawierają one Neopolen E, czyli specjalne tworzywo piankowe, opracowane przez BASF, charakteryzujące się systemem pustych komór. W momencie uderzenia zapewnia ono optymalną amortyzację, co pozwala na ochronę narciarzy przed urazami.

Neopolen E to pianka o zamkniętych komórkach utworzona z powiązanych krzyżowo cząstek polietylenu. Materiał jest stabilny, elastyczny i trwały, a przy tym gwarantuje znakomitą amortyzację. Jako wypełnienie nie tylko wyjątkowo dobrze pochłania energię uderzenia w matę, ale szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu po ustąpieniu obciążenia. Dzięki temu nawet powtarzające się uderzenia są doskonale amortyzowane. Ze względu na lekkość pianki Neopolen E, maty można łatwo transportować i ustawiać na stokach narciarskich.


Neopolen E ma jeszcze jedną istotną cechę decydującą o jego zastosowaniu na stokach narciarskich. Oto bowiem w przeciwieństwie do innych pianek praktycznie nie wchłania wody. Jest to ważna właściwość, ponieważ w razie uszkodzenia pokrycia zewnętrznego maty wilgoć mogłaby przenikać do jej wnętrza, a następnie – w temperaturach zimowych – zamarzać. Użycie innego materiału mogłoby skutkować utratą efektu amortyzującego, a tym samym niemożnością zapewnienia narciarzom optymalnej ochrony przy uderzeniu. Ponadto Neopolen E zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, od -70 st. C do + 90 st. C.

Neopolen E nadaje się także dla branży opakowań, motoryzacji i budownictwa. Tam znajduje wzięcie, gdyż optymalne łączy właściwości amortyzujące, doskonałą elastyczność odzysku pierwotnego kształtu i wysoką sprężystość. Branża budowlana szczególnie ceni go ze względu na minimalne wchłanianie wody, trwałość i bardzo dobrą odporność na działanie środków chemicznych i zmiany temperatury. Jest używany np. jako poduszki kompensacyjne do izolacji rur instalacji grzewczej.

Pianka nie zawiera chlorofluorowęglowodorów (CFC) ani hydrochloro - fluorowęglowodorów (HCFC) i w różny sposób można ją poddać recyklingowi.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 737

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska