Tworzywo Ultraform firmy BASF

Tworzywo Ultraform firmy BASF
Koncern BASF opracował nowe klasy tworzywa Ultraform przeznaczonego do formowania rozdmuchowego.

Nowe tworzywo nadaje się do wykorzystania go w rozmaitych sektorach. Oto bowiem dzięki Ultraform E3120 BM, puste przedmioty o wysokich wymaganiach można teraz wyprodukować z polioksymetylenu (POM) metodą wytłaczania z rozdmuchem. Mogą to być zarówno pojemniki do lakieru do włosów, jak też puszki do farby bądź zbiorniki na olej. Pojemniki z tego tworzywa charakteryzują się znacznie lepszą barierą dla takich gazów jak tlen, wodór i dwutlenek węgla niż ma to miejsce w przypadku pojemników wykonanych z polietylenu.

Ultraform E3120 BM jest odporny na wiele substancji m.in. alkohol, oleje i węglowodory, a ponadto można go sterylizować gorącą parą. Jak tłumaczą przedstawiciele BASF nowy Ultraform zachowuje dużą sztywność w temperaturze topnienia, co oznacza, że idealnie nadaje się do przetwarzania metodą wytłaczania z rozdmuchem. Otwiera to całkowicie nowe możliwości produkcji pustych przedmiotów i pojemników.

Tworzywo Ultraform firmy BASF

Co więcej ze względu na optymalne zachowanie podczas krystalizacji materiał ma również szeroki zakres przetwarzania. Wysoka rozciągliwość stopionego tworzywa pozwala na użycie go w zastosowaniach wymagających cienkich ścianek. Ponieważ jako półprzezroczysty materiał dokładnie odtwarza powierzchnie formy i łatwo go zabarwić, więc tym samym ułatwia to projektowanie pojemników o efektownych kształtach np. do kosmetyków takich jak zmywacze do paznokci, puszek do rozpuszczalników i farb, zbiorników na płyny chłodnicze i hamulcowe, jak również pojemników pod ciśnieniem takich jak puszki ze sprayem.

Możliwe jest też wzmocnienie bariery ochronnej przez dodatkową warstwę wytłaczanych razem powłok. Puste przedmioty wykonane z nowej klasy POM są ekonomiczne w produkcji i ważą mniej niż podobne pojemniki wykonane z metalu lub szkła.

Nazwa handlowa Ultraform odnosi się do tworzyw sztucznych BASF, należących do rodziny POM.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 737

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska