Tworzywo Ultramid do budowy narzędzi

Tworzywo Ultramid do budowy narzędzi
Koncern BASF wykorzystał swoje tworzywo Ultramid do budowy narzędzi firmy Bosch, a konkretnie bezprzewodowych młotów udarowych.

Przy wykonaniu lekkiego, niemal bezdrganiowego, bezprzewodowego młota udarowo-obrotowego sięgnięto po tworzywo Ultramid B3EG7. Ten wzmocniony włóknem szklanym poliamid 6 jest szczególnie sztywny i odporny na uderzenia, a także spełnia wysokie wymagania co do trwałości. Dzięki temu młot udarowo-obrotowy waży tylko 2,9 kg a jego niski poziom drgań, 12 m/s2, zmniejsza zmęczenie podczas pracy.

Część przednia mechanizmu udarowego jest w dużej mierze oddzielona od rękojeści w części tylnej. Tłumiący drgania element z elastomeru umieszczony w górnej części amortyzuje ruch mechanizmu udarowego, natomiast tworzywowa obudowa w dolnej części rękojeści pełni funkcję złącza.

Tworzywo Ultramid do budowy narzędzi

Przed rozpoczęciem produkcji Bosch poszukiwał tworzywa, które przez długi czas mogłoby wytrzymywać nieustanne przenoszenie obciążeń na dolnym złączu. Odporność na uderzenia i trwałość cechujące Ultramid B3EG7 pozwalają na spełnianie tych wymagań przez cały czas użytkowania. W opracowaniu produktu uczestniczyli inżynierowie BASF ds. nowych zastosowań, którzy przeprowadzili m.in. testy pomiaru drgań na wstrząsarce wibracyjnej oraz dokonali prześwietlenia promieniami X w celu wykrycia pęknięć. Testy obejmowały też symulację zachowań podczas wypełniania formy oraz testy kurczliwości i odkształceń w procesie trzykomponentowego formowania wtryskowego, które należy do niezwykle wymagających operacji.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 739

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska