Tworzywo piankowe BASF

Tworzywo piankowe BASF
Firma BASF wprowadziła na rynek nowe tworzywo piankowe, które znalazło już zastosowanie w kolektorach słonecznych.

Nowe tworzywo BASF przybrało nazwę Basotect i zostało użyte przez firmę Viessmann, międzynarodowego producenta systemów grzewczych, do konstruowania izolacji kolektorów słonecznych.

Tworzywo BASF to nic innego jak lekka, trudna do zapalenia pianka z żywicy melaminowej. Nakłada się ją na boczne i tylne ścianki kolektorów płaskich. Kolektory płaskie wychwytują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło. Tworzywo Basotect wykazuje dobre właściwości izolacyjne przez długi czas i to nawet przy wystawieniu na działanie wysokich temperatur. W różnorodnych warunkach klimatycznych wywiera pozytywny wpływ na wymianę powietrza w kolektorze. Ponadto, w przeciwieństwie to tradycyjnych materiałów izolacyjnych, tego typu piankę z żywicy melaminowej można dowolnie przycinać.

Tworzywo piankowe BASF

Nowe tworzywo BASF jest odpowiedzią na kilka wymagań stawianych współczesnym systemom budowlanym. Oto bowiem aby przez cały czas użytkowania kolektory mogły chłonąć maksymalną ilość promieniowania słonecznego, powinny być wykonane z trwałych i trudno zapalnych materiałów. Basotect nie uwalnia praktycznie żadnych substancji lotnych, które mogłyby stanowić przeszkodę na drodze promieni słonecznych i powodować zmniejszenie wydajności systemu, tak jak np. mgiełka na wewnętrznej stronie szklanej płyty kolektora. Dzięki dobremu współczynnikowi przewodności ciepła o wartości <0.035 W/m*K oraz inteligentnemu nadawaniu kształtów częściom izolującym mniejsza ilość Basotect może zapewnić te same wyniki pod względem właściwości izolacyjnych, co wełna mineralna. Basotect ułatwia też instalowanie kolektora. Jest elastyczny, nie zawiera włókien i łatwo go przyciąć do wymaganego kształtu.

Zdaniem przedstawicieli Viessmanna użycie pianki Basotect w porównaniu z poprzednimi standardami zwiększyło wydajność nowej generacji kolektorów i przyczyniło się do powstania bardziej ekonomicznych systemów grzewczych.

Basotect to materiał niemal do wszystkiego. Dzięki korzystnemu połączeniu różnych właściwości, takich jak odporność na wysokie temperatury i ogień, lekkość, elastyczność, dźwiękochłonność i termoizolacyjność, materiał stosowany jest do izolacji dźwiękowej i cieplnej budynków, samochodów i pociągów. Pianka termoutwardzalna jest produkowana obecnie w kilku klasach dla różnych zastosowań. Zabezpiecza np. delikatne satelity, które rakieta Ariane 5 wynosi w przestrzeń okołoziemską. Użyto jej w nowego typu podwieszanej strukturze dźwiękochłonnej basenu olimpijskiego w Pekinie, a wkrótce znajdzie się w samolotach Boeinga.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska