Tworzywo zmniejszające palność


Na ratunek przyszło tworzywo LNP Starflam X-Gen firmy GE.

Jest to wysokotemperaturowy nylon z 30 proc. zawartością wzmacniającego włókna szklanego. Tworzywo należy do rodziny produktów LNP Starflam X-Gen. Do jego produkcji stosuje opatentowaną technologię ograniczającą palność i umożliwiającą działanie bezhalogenowe o wartości znamionowej UL 94 V-0. Tworzywo LNP Starflam UF-1006 HW Z270 cechuje się minimalną temperaturą odkształcalności termicznej (HDT) 260 C. I stanowi doskonały materiał do lutowania, spełniający wymogi w zakresie zastosowań bezołowiowych.

Ponadto powstaje ono na podłożu pewniej odmiany poliftalamidu (PPA), formowanego w gorącej wodzie, co umożliwia zaoszczędzenie kosztów energii związanej z użyciem gorącego oleju w procesie produkcji. Niski ciężar właściwy w porównaniu z innymi materiałami oznacza większą ilość elementów na jednostkę masy oraz oszczędności dla klientów.

- Zaletą tej odmiany tworzywa LNP Starflam jest to, że zaprojektowano je w ten sposób, aby miało ten sam współczynnik kurczliwości co tworzywo PBT, powszechnie stosowane przez producentów podzespołów elektronicznych, takich jak firma Winchester – powiedział Jamie Tebay, menedżer produktu w firmie GE Plastics. - Formy stalowe stosowane przez firmę Winchester w produkcji złączy dostosowane są do określonego poziomu kurczliwości, a ich wymiana byłaby bardzo kosztowna. Zastępując tworzywo PBT tworzywem LNP Starflam firmy GE, uniknięto konieczności zmiany oprzyrządowania.

- Ponieważ znaczna część produkcji złączy firmy Winchester odbywa się w Chinach, więc duże znaczenie miała możliwość wykorzystania rozległych zasobów firmy GE Plastics.


- Przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy bardzo ciężko nad stworzeniem globalnej sieci dostaw na obszarze Azji, w której firma GE odgrywa istotną rolę. Byliśmy zadowoleni, że biuro firmy GE w Chinach mogło zapewnić lokalne wsparcie dla naszych zakładów odlewniczych, zapewniając doradztwo w lokalnym języku. Ponadto firma GE posiada fachową wiedzę i zaplecze umożliwiające globalne wsparcie dla swoich produktów, które może okazać się kluczowe podczas uruchamiania nowej produkcji i transferu produktów - ocenia Fournier z firmy Winchester.

Korzyści: Bezproblemowe zastąpienie materiału, pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dzięki zastosowaniu tworzywa LNP Starflam firma Winchester uzyskała odczuwalne oszczędności. Koszty zmiany oprzyrządowania mogłyby wynieść aż 2 miliony dolarów, zaś opracowanie i uzyskanie certyfikatów mogłoby zająć nawet rok. Poza tym moglibyśmy być zmuszeni do przeprowadzenia kilku programów projektowych w okresie przekształcenia - przy jednoczesnym zagrożeniu utraty klientów – przyznaje Fournier.

Złącza formowane z tworzywa LNP Starflam firmy są nie tylko wymiarowo identyczne jak te formowane z PBT, ale charakteryzują się także lepszą wytrzymałością. Tym samym osiągnięto lepsze właściwości mechaniczne, które zwiększyły elastyczność złączy i zapewniły większą trwałość elementów w wymagających środowiskach.