Uchwyty, osprzęt oraz inne narzędzia z drukarki 3D

Nowe podejście do drukowania 3D

Zanim wdroży się produkcję narzędzi na systemach przyrostowych, należy zastanowić się nad dostępnymi materiałami oraz ich właściwościami. Tradycyjnie większość osprzętu oraz narzędzi wykonywana jest z metalu. W niektórych zastosowaniach nie można z tego zrezygnować z różnych powodów, w innych - można zastanowić się nad korzyściami płynącymi z przestawienia się na technologie przyrostowe. Szeroka gama materiałów, m.in. odpornych na substancje chemiczne czy na wysokie temperatury (do 200 st. C), pozwoli na dobór odpowiedniego materiału.

Zastosowanie plastiku może przynieść także niespodziewane efekty. Przykładowo, wspomniana już firma Thogus wykorzystuje mocowanie ramienia robota wykonane w technologii FDM jako amortyzator. Za każdym razem kiedy ramię robota uderzy w jakąś przeszkodę, część z FDM absorbuje siłę uderzenia i chroni robota od uszkodzenia.

Inaczej systemy Fortus wykorzystuje firma BMW. Na linii mocowania znaczków BMW zauważono, że pracownik podnosi urządzenie wykonane z metalu do mocowania kilkadziesiąt razy dziennie, co po jakimś czasie wywołuje dyskomfort pracownika oraz szybkie zmęczenie mięśni. BMW wykorzystało lekkość tworzyw sztucznych i stworzyła specjalny uchwyt do znaczków, którego podnoszenie nie męczy pracownika oraz poprawia komfort jego pracy.

Czy warto korzystać z technologii przyrostowych w produkcji?

Istnieje wiele korzyści ze stosowania tzw. drukarek 3D, nie tylko w procesie projektowania wyrobu. Wykorzystanie systemów pracujących w technologiach przyrostowych posiada wiele zalet, do najważniejszych z nich należą:
  • krótki czas wykonania narzędzia
  • możliwość wykonania jednostkowych części bez konieczności zamawiania formy
  • możliwość zindywidualizowania narzędzia pod konkretną aplikację czy czynność
  • możliwość produkcji jednego skomplikowanego narzędzia zamiast wielu części składowych
  • redukcja czasu przestojów
  • w dłuższym okresie redukcja kosztów utrzymania ruchu
  • mniejsze koszty wytworzenia narzędzia
  • podniesienie komfortu pracy.

Bibus Menos


Technologie przyrostowe już dawno wyszły jedynie poza zastosowania typowo wizualizacyjne czy prototypowe. Coraz więcej firm korzysta z nich do wykonywania jednostkowej produkcji swoich wyrobów czy też elementów wykonywanych pod konkretne zamówienie. Do tej pory jednak tzw. DDM (Direct Digital Manufacturing) było wykorzystywane przez nieliczne firmy. Teraz każda firma, która zwraca uwagę na utrzymanie ruchu, może samodzielnie produkować osprzęt do prowadzonej działalności, korzystając z coraz popularniejszych drukarek 3D.

A jakie będzie kolejne nowe zastosowanie technologii FDM i nie tylko? Przyszłość pokaże.

Katarzyna Chojnowska
Kierownik Działu Szybkiego Prototypowania
BIBUS MENOS Sp. z o.o.
bibusmenos.pl
drukarki3d.pl

Czytaj więcej: Druk 3D 80 Technologie 459

brak
 

Pneumatyka, mechatronika, automatyka, drukarki 3D, hydraulika siłowa, technika szynowa, pompy i zbiorniki, projektowanie

Polska