Uroczystość 5-lecia firmy Basell Orlen Polyolefins

Uroczystość 5-lecia firmy… Wizyta gości z całego świata, odbieranie gratulacji, prezentacja swojego potencjału produkcyjnego, występy artystyczne na scenie płockiego Teatru Dramatycznego, elegancki bankiet - w taki sposób firma Basell Orlen Polyolefins świętowała w piątek pięć lat swojej działalności.

Basell Orlen Polyolefins jest polską spółką joint venture i jedynym w naszym kraju producentem poliolefin. Została utworzona w marcu 2003 r. przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A. Każdy z partnerów ma 50 procent udziałów. W październiku 2005 r. w Płocku uruchomiono dwie fabryki należące do BOP.

W piątek w tamtejszym Teatrze Dramatycznym firma świętowała jubileusz pięciolecia. W imprezie uczestniczyło kilkuset gości, nie tylko z Polski, ale praktycznie z całego świata. - To najlepsze podkreślenie tego, że jesteśmy firmą międzynarodową. Mamy pozycję lidera w Polsce i Europie Środkowowschodniej. Jak na warunki rynku europejskiego jesteśmy dużym producentem. Jak na warunki światowe jesteśmy zauważalni. To co nas cieszy najbardziej to fakt, że dzięki nam polski rynek chemiczny wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Powstaniu Basell Orlen Polyolefins oznaczało bowiem, że polski ujemny bilans handlowy dla poliolefin zmniejszył się o około 400-500 mln euro - mówił w piątek Paul Augustowski, prezes zarządu BOP.

Uroczystość 5-lecia firmy Basell Orlen Polyolefins

O znaczeniu firmy dla rozwoju krajowego przemysłu wspominał też Karol Marek Sęp, Dyrektor ds. Produkcji w BOP. - Cała operacja związana z powołaniem do życia polskiego producenta poliolefin rozpoczęła się w 1998 r. Wiedzieliśmy, że jest do zrobienia ogromnie dużo, że konsumpcja tworzyw sztucznych jest w naszym kraju o wiele niższa niż w Europie. W tym czasie konieczny był gigantyczny import, tymczasem my i nasi partnerzy postanowiliśmy choć w części odwrócić tę sytuację. By zasypać tę dziurę podpisaliśmy 10 lat temu list intencyjny z firmą Montell, późniejszą firmą Basell a teraz LyondellBasell. Tak narodziła się spółka joint venture - opowiadał Karol Marek Sęp.

Aktualny potencjał produkcyjny BOP to 400 tys. ton polipropylenu wytwarzanego w oparciu o technologię Spheripol na licencji firmy Basell, 320 tys. ton polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) Hostalen na licencji Basell oraz 100 tys. polietylenu niskiej gęstości (LDPE) Malen E.

Jubileuszowe spotkanie w Płocku było doskonałą okazją do tego by szczegółowo zapoznać się nie tylko z historią firmy, jej bogatą działalnością społeczną, ale też z poliolefinami oferowanymi przez BOP.

I tak jeśli chodzi o polietylen to firma posiada instalacje do produkcji HDPE Hostalen i LDPE Malen E.