W Policach już działa instalacja suszenia siarczanu żelaza

W Policach już działa instalacja suszenia siarczanu żelaza
Pełną parą pracuje już uruchomiona niedawno przez ZCh Police jedyna w Polsce instalacja do suszenia siarczanu żelaza II. Siarczan żelaza jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji bieli tytanowej. Dzięki nowej instalacji możliwe będzie zagospodarowanie i to z zyskiem w ciągu roku blisko 40 tys. ton siarczanu.

Inwestycja zakończona przez ZCh Police jest unikatowa w skali kraju. Budowa instalacji o wartości 16,7 mln zł rozpoczęła się w październiku 2006 r. Jej uruchomienie nastąpiło niedawno.

Dzięki niej realnym staje się roczne zagospodarowanie 40 tysięcy ton odpadów. W wyniku tego, ilość siarczanu żelaza II przesyłanego dotąd na składowisko zmniejszy się o ponad 30 proc., wpływając bezpośrednio na znaczne ograniczenie kosztów jego składowania.

Instalacja do suszenia siarczanu żelaza II w Policach

Na inwestycję składają się instalacja do suszenia siarczanu żelaza II, magazyn surowca oraz część magazynowo-ekspedycyjna tego produktu. Instalacja zlokalizowana jest na terenie Zakładu Bieli Tytanowej, gdzie w wyniku produkcji pigmentu tytanowego jako produkt uboczny powstaje siarczan żelaza II, częściowo podlegający składowaniu. Z chwilą uruchomienia produkcji bieli tytanowej podjęto prace, których celem było jego zagospodarowanie, głównie z uwagi na koszty składowania.

Siarczan żelaza II opuszczający instalację bieli tytanowej jest wilgotny. Aby stał się pełnowartościowym produktem należy poddać go suszeniu, wówczas może być przeznaczony do sprzedaży. Przy okazji opracowano technologię wykorzystania odcieków (powstają w wyniku wirowania siarczanu), które zostaną zawrócone do procesu bieli. Suszarnia siarczanu żelaza II jest instalacją ekologiczną.

Wysuszony siarczan jest pełnowartościowym produktem wzbogacającym ofertę handlową polickiej spółki. Znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym jako związek redukujący, np. do neutralizacji roztworów cyjanków, w przemyśle cementowym służy jako reduktor chromu sześciowartościowego. Od wielu lat stosowany jest do produkcji koagulantów do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Firmy chemiczne używają także siarczanu do produkcji pigmentów żelazowych, a w rolnictwie stosowany jest jako mikroelement i składnik mieszanek nawozowych. Przemysł paszowy wykorzystuje go jako składnik dodatków paszowych.