W branży tworzyw nie zawsze cena jest najważniejsza

Skoro rozmawiamy o ofercie, proszę opowiedzieć o najnowszych produktach w Waszym portfolio oraz o planach na najbliższe miesiące.

Z pewnością warto wspomnieć o rozpoczęciu współpracy z Japońską firmą Polyplastics, która dotychczas koncentrowała się na aktywności na rynkach azjatyckim i amerykańskim. Velox dystrybuuje POM, PBT i PPS produkcji tejże firmy na terenie całej Europy.

Innym interesującym przykładem jest podpisanie umowy ze szwajcarską firmą Styron, która specjalizuje się w produkcji PC, PC/ABS, PC/PET, ABS do zastosowań medycznych.

Dystrybutorzy tworzyw duże nadzieje wiążą w ostatnich latach z branżą kompozytów. Firma Velox zdecydowała się na stworzenie działu kompozytów w 2012 roku. Czy z perspektywy dwóch lat można uznać, że był to krok w dobrym kierunku?

Zacznę może od tego, że kompozyty nie mają z branżą przetwórstwa tworzyw wiele wspólnego. Są to materiały bazujące na żywicach, uzbrojeniach matami (głównie szklanymi) i utwardzaczach. Przemysł kompozytów uzupełnia w pewnym sensie przemysł tworzywowy, oferuje bowiem możliwość produkcji bardzo wytrzymałych detali wielkogabarytowych, np. łodzi, kabin do samochodów ciężarowych, przyczep dla koni itp. Gdybyśmy chcieli wtryskiwać z termoplastów takich rozmiarów detale, potrzebowalibyśmy naprawdę ogromnych wtryskarek.

Na przełomie dwóch lat aktywności w tym segmencie, zmieniliśmy nieco filozofię działu przejętego od firmy Azelis. Zgodnie z generalnymi założeniami firmy Velox, koncentrujemy się bardziej na sprzedaży specjalnych dodatków do tej produkcji, a nie na sprzedaży masowych komponentów, jak żywica. Działania te utwierdziły nas, że podążamy we właściwym kierunku.

Na liście partnerów spółki znajdują się zarówno wielcy, jak i mniejsi dostawcy surowców. Co decyduje o nawiązaniu współpracy z daną firmą i czy planują Państwo w najbliższym czasie podpisanie nowych umów?

Nawiązywanie współpracy jest zawsze decyzją dwustronną. To oznacza, że jeśli dany producent jest już związany z partnerem dystrybucyjnym na terenie Europy i jest z tej współpracy zadowolony, to nie ma szans na negocjacje. Oczywiście Velox nie nawiązuje także współpracy ze względu na rodzaj oferowanych produktów – nie dystrybuujemy wyrobów, które nie pasują do naszego portfolio.

Co do konkretów natomiast, to trudno mi powiedzieć, z jakimi firmami prowadzone są obecnie rozmowy, ponieważ to zarząd zajmuje się doborem partnerów handlowych i dostawców.


Grupa VELOX - Twój dostawca surowców, komponentów, modyfikatorów, uszlachetniaczy
 

Grupa VELOX - Twój dostawca surowców, komponentów, modyfikatorów, uszlachetniaczy

Polska, 61-693 Poznań, Trójpole 7