W toruńskiej Elanie zanosi się na strajk

W toruńskiej Elanie trwa spór zbiorowy pomiędzy związkami zawodowymi i kierownictwem firmy. Przedmiotem sporu są pieniądze. Pracownicy domagają się 500 zł podwyżki.

"Działające w Oddziale Elana związki zawodowe rozpoczęły 1 lipca br. spór zbiorowy, podając jako przyczynę żądania podwyżek płac" - czytamy w komunikacie spółki.

W czwartek, przez dwie godziny, liderzy zakładowej "Solidarności" toczyli negocjacje z szefostwem firmy. Nie przyniosły one rezultatów. Pracownicy grożą strajkiem i skarżą się, że w ostatnich latach nie tylko że nie było żadnej podwyżki płąc w Elanie, ale pensje wręcz spadły.

W tej chwili kształtują się na średnim poziomie 1,4 tys. zł brutto. Tyle dostają pracujący na zmianach robotnicy. Tymczasem jeszcze pięć lat temu przeciętne wynagrodzenie wynosiło 1,9 tys. zł.

Na odpowiedź w sprawie swoich postulatów załoga czeka do środy. Potem, w zależności od odpowiedzi, podejmie następne kroki, ze strajkiem włącznie. Wpierw jednak nastąpi oflagowanie zakładu, potem dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a w ostateczności prawdziwy strajk. Tak bowiem wygląda cała procedura.

W firmie pracuje około 1,5 tys. osób. Zakład jest kontrolowany przez Romana Karkosika, jednego z najbogatszych Polaków. Karkosik, to jeden z największych prywatnych inwestorów na warszawskiej giełdzie i znaczącym udziałowcem m.in. Boryszewa, Impexmetalu, Alchemii, Skotanu oraz NFI Krezus i Midas. Jego majątek jest wyceniany na 5,3 mld zł.

Zdaniem pracowników, to Karkosik jst winny trudnej sytuacji firmy.

W ub. r. Grupa Boryszew - w skład której oprócz Elany wchodzi Boryszew, Impexmetal, Elana, Huta Oława i kilka mniejszych spółek - zanotowała niemal 5,4 mld zł przychodów.

Jednocześnie, jak tłumaczy Ewa Bałdyga, rzecznik spółki, strata toruńskiej firmy przekroczyła w 2006 r. 100 mln zł. Była spowodowana m.in. odpisami na niemiecką spółkę Kuag Elana, która została już sprzedana. W tym roku można już zaobserwować poprawę sytuacji dzięki prowadzonej restrukturyzacji. Dyrekcja nie wyklucza w przyszłości zmian w wysokości wynagrodzenia.

Boryszew Spółka Akcyjna Oddział Elana w Toruniu jest jedynym polskim producentem włókien poliestrowych i polimeru butelkowego. W tej chwili zaspokaja około 40 proc. potrzeb krajowego popytu na włókna poliestrowe i około 55 proc. potrzeb krajowego popytu na polimer butelkowy. Za granicę sprzedaje blisko jedną czwartą wyrobów.

Produkowane przez firmę włókna mają szerokie zastosowanie. Są m. in. wykorzystywane przez producentów tkanin, dzianin, firan i koronek, a także do produkcji włóknin, filtrów oraz innych wyrobów technicznych. Firma rozwija się, inwestując w nowe technologie, czego przykładem jest uruchomienie w marcu 2003 r. nowej, wartej 40 mln zł, instalacji do produkcji polimeru butelkowego. Dzięki temu możliwości produkcyjne w polimerze PET wzrosły ponad dwukrotnie i osiągnęły wielkość 120 tys. ton rocznie.

Czytaj więcej: Ludzie i firmy 363