Wdrożyli ERP i spoczęli na laurach. Smutny obraz polskiej cyfryzacji

Życie po wdrożeniu ERP

Rozwój szyny ESB i popularyzacja oprogramowania w modelu SaaS sprawiły, że integracja rozwiązań pochodzących od różnych producentów stała się dużo prostsza. Systemy ERP obejmują wprawdzie wiele obszarów działalności firmy produkcyjnej, jednak wciąż pozostaje sporo sfer do zagospodarowania. Ponadto, nowe rozwiązania technologiczne takie, jak chociażby przemysłowy internet rzeczy czy nowoczesne systemy do analityki danych wnoszą do firmy nieznaną dotąd wartość, przyczyniając się m.in. do optymalizacji procesów wewnętrznych i redukcji kosztów.

– System ERP można uznać za serce organizacji. Pełni kluczową funkcję, lecz nie jest samowystarczalne. Dopiero we współpracy z innymi organami tworzy ono sprawnie funkcjonujący organizm. Wiele przedsiębiorstw inwestuje niebagatelnego kwoty w cyfrowe serce pomijające mniejsze organy, bez których nie sposób osiągnąć zadowalających efektów – wyjaśnia Rojek.

Jego zdaniem spora część firm przemysłowych posiada wiekowe systemy ERP, które nie obejmują obszarów stricte związanych z produkcją. Często jest to trudne w integracji oprogramowanie, którego nie można zaktualizować do nowszej wersji. W takiej sytuacji konieczna jest jego wymiana. Zarządy firm korzystających z systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, które opłaca się modyfikować i łączyć z zewnętrznymi modułami mają spory dylemat: inwestować w długą i kosztowną wymianę ERP na rozwiązanie obejmując szerokie spektrum działalności firmy, czy skupić się na wdrażaniu i integracji mniejszych systemów, takich jak np. MES czy SFC.

Jedno jest pewno: większość procesów zachodzących w firmie produkcyjnej powinno ulec cyfryzacji, a nawet najbardziej rozbudowane ERP nie są w stanie tego dokonać. Nie jest to jednak powód do zmartwień, gdyż różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że z pomocą specjalistów polscy producenci mogą wznieść się ponad standardy przemysłu 4.0 czerpiąc z tego liczne korzyści. By tak się stało konieczna jest świadomość, że ERP to zaledwie początek tej fascynującej podróży, której największym wyzwaniem nie jest zakup nowych technologii, lecz zmiana myślenia i sposoby funkcjonowania pracowników na każdym szczeblu.

Źródło: DSR Solutions
Zdjęcie: Freepik