Więcej pieniędzy na kolektory słoneczne

Więcej pieniędzy na kolektory słoneczne
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o połowę zwiększył pulę finansową programu dotyczącego zakupu kolektorów słonecznych.

Uruchomiony w 2010 r. program 45 proc. dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 r., na rynek wpłynie dodatkowe 150 mln zł.

Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75 proc. umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. ”

- Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyłyby się już w przyszłym roku – powiedziała Maria Milewska, koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą , że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45 proc. dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się a nawet lekki spadek - o 1,6 proc. - średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/mkw. w pierwszym półroczu 2011 r. – średnia cena wynosiła 2288 zł/mkw. ,natomiast w pierwszym półroczu 2012 r. - 2252 zł/mkw. Liczba sprzedanych w kraju kolektorów w 2011 r. wzrosła o 70 proc. w stosunku do 2010 r.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. mkw. paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia a najmniej z woj. lubuskiego i kujawsko - pomorskiego.

Czytaj więcej: Inwestycje 716