Wielka rola tworzyw sztucznych w dystrybucji wody

Tworzywa sztuczne pomagają także oczyszczać wodę i usuwać chorobotwórcze bakterie i pasożyty. Oto kilka przykładów: prosty nylonowy filtr pomógł praktycznie wyeliminować drakunkulozę - chorobę pasożytniczą wywoływaną przez nicienia gwinejskiego, która unieruchamia swoje ofiary. Rozwiązaniem tego problemu jest filtrowanie skażonej wody. W przeszłości stosowano do tego celu gęstą gazę, ale dopiero specjalna tkanina nylonowa, tańsza i łatwiejsza do dezynfekcji ograniczyła występowanie infekcji o 95 proc.

W większości krajów ilość wody traconej poprzez nieszczelności sieci wodociągowej jest ciągle za duża. Wcześniej, gdy do budowy rurociągów używano rur z tradycyjnych materiałów, w miarę upływu czasu w sieci wodociągowej pojawiały się pęknięcia i nieszczelności. W niektórych krajach europejskich stare rury wodociągowe są odpowiedzialne za straty sięgające blisko 30 proc. wody, a koszt bezpowrotnie traconej czystej wody jest bardzo duży. Zwykle niewidoczne, bo ukryte pod powierzchnią ulicy lub w ścianie rury z tworzyw sztucznych odgrywają decydującą rolę przy dostarczaniu wody niezbędnej do picia i do wielu innych celów. We współczesnym budownictwie europejskim tworzywowe rury stosowane są do budowy rurociągów i gazociągów.

Rury z tworzyw sztucznych mają dużą trwałość, są elastyczne, można je kształtować w dowolny sposób, dlatego są odporne na uszkodzenia oraz łatwe w produkcji i składowaniu. Dzięki swojej wytrzymałości mogą być stosowane w trudnych warunkach co jest szczególnie ważne przy dostarczaniu wody do miast i wsi. Tworzywa sztuczne są przy tym lekkie, a ich stosunkowo niewielka cena w porównaniu z innymi materiałami, których można by było użyć do tego rodzaju zastosowań, umożliwia powszechne ich używanie także w krajach rozwijających się.

W rolnictwie woda jest niezbędna, a deszcz pada niekoniecznie wtedy, gdy rolnik go potrzebuje. Dodatkowo wiele terenów uprawnych znajduje się w krajach o małych lub niezadowalających ilościach opadów. Dlatego odpowiednie nawadnianie upraw jest tak istotne. Systemy irygacyjne rozprowadzają na pola wodę z rzek, zbiorników lub studni. Rolnictwo jest największym konsumentem wody na świecie.

W przybliżeniu 70 - 80 proc. wody stosowanej przez człowieka zużywa się do nawadniania pól uprawnych. Jednocześnie w tradycyjnych metodach nawadniania spora część wody jest tracona. Szacuje się, że tylko 40 proc. wody irygacyjnej dociera tam, gdzie jest potrzebna. Jednym z rozwiązań tego problemu jest nawadnianie kropelkowe, w którym woda przez rury z tworzyw sztucznych doprowadzana jest powoli bezpośrednio do gleby. Zwykle urządzenia zraszające wyrzucają duże ilości wody w powietrze i znaczna część tej wody po prostu odparowuje. Rozprowadzanie wody za pomocą rurek bezpośrednio na ziemię w pobliże korzeni pozwala zaoszczędzić blisko 70 proc. wody. Nawadnianie kropelkowe jest powszechnie stosowane w Hiszpanii, Kalifornii, Izraelu, Afryce, czyli wszędzie tam, gdzie wody jest mało i jest droga.