Włosi wybudują instalację petrochemiczną dla Orlenu

Koncern Tecnimont wybuduje instalacje do produkcji tworzyw sztucznych dla joint venture PKN Orlen oraz Basell Europe - poinformowano w czwartek w Płocku

Budowa zakładów polipropylenu i polietylenu (z tworzyw tych wykonuje się m.in.: folie, rury, wykładziny, sieci rybackie) jest największą inwestycją w branży petrochemicznej na naszym kontynencie.

Mediolańska firma Tecnimont ma przeprowadzić prace inżynieryjne oraz konstrukcyjne odpowiadać za wyposażenie zakładu. Basell Orlen Polyolefins ocenia że całkowita wartość inwestycji wyniesie około 500 mln euro. Zakończenie budowy nowych instalacji w Płocku przewidziane jest na połowę 2005 r.

Dwa nowe zakłady - największe tego typu na świecie - będą rocznie produkować 400 tys. ton polipropylenu oraz 320 tys. ton. Jak powiedział prezes Basell Orlen Polyolefins Hartmut Lueker, to pierwszy przypadek, aby nowe tak duże zakłady budowano od podstaw. Zwykle bowiem rozbudowywano już istniejące fabryki.

Basell Orlen Polyolefins jest spółką joint venture Basell Europe Holdings (drugiego co do wielkości producenta chemikaliów na świecie) oraz PKN Orlen, w której każda z firm ma 50 proc. udziałów.

O potrzebie rozbudowy kompleksu chemicznego w PKN analitycy mówili już od kilku lat. Jak na tak dużą firmę Orlen miał bowiem wyjątkowo słabą część chemiczną, a produkcja petrochemikaliów jest bardzo dochodowa. Pozwala także w okresach pogorszenia się koniunktury na rynku paliw zmniejszyć straty finansowe.

O potrzebie budowy kompleksu wielokrotnie mówił prezes spółki Zbigniew Wróbel. Tłumaczył on, że koncern powinien oprzeć się na drugim silnym segmencie, a nie tylko być uzależnionym od koniunktury na rynku ropy.

Tecnimont
Jest jedną z największych firm na świecie budujących instalacje dla branży petrochemicznej. Istniejąca od 30 lat firma wybudowała ich już ponad 350 w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W pierwszym kwartale tego roku przychody firmy przekroczyły 360 mln euro, zysk netto - 4 mln.

Źródło: Gazeta.pl

Czytaj więcej: Inwestycje 716