Wpływ korozji na drożność kanałów chłodzących w formie

Wpływ korozji na drożność… Wysoka jakość wyprasek nie bierze się znikąd. Składa się na nią wiele czynników. Jednym z istotniejszych to forma wtryskowa na której mają powstać. Jednak wykonana z najlepszych materiałów nie da nam gwarancji wysokiej jakości produkcji. Istotny jest sposób w jaki będziemy się z nią obchodzić na co dzień i jak o nią zadbamy. W zasadzie dbanie o formę sprowadza się do dwóch czynności: czyszczenia i zabezpieczania przed korozją. Istotniejsze jest jednak zabezpieczanie.

Korozja znacznie wydłuża czas chłodzenia. W zależności od stopnia zanieczyszczenia kanałów chłodzących w formie, czas chłodzenia może ulec wydłużeniu nawet o 40%. Zabezpieczanie przed korozją formy wtryskowej jest konieczne ponieważ to ryzyko występuje zawsze. Od naszej skrupulatności zależy o ile opóźnimy jej pojawienie się - i przez to przedłużymy żywotność formy - oraz pewność, że wypraski z niej wychodzące będą wysokiej jakości.

Forma wtryskowa z racji swojego przeznaczenia podlega korozji naprężeniowej. Kumulacja tych naprężeń powstaje w takich miejscach jak kanały chłodzące, krzyżowanie się linii chłodzących, obszarów gwintowanych czy ostrych krawędzi. Stal, z którego najczęściej są wykonane formy jest materiałem podatnym na mikropęknięcia, które przechodzą w makro uszkodzenia. Nie trzeba dodawać, że jeśli przerabiane jest w niej np. tworzywo PCV, które jest bardzo agresywne, ryzyko szybkiego wystąpienia korozji się potęguje. Równie niszcząco na strukturę powierzchni działa obecność chloru w wodzie (ma to szczególne znaczenie dla kanałów chłodzących). Chlor zawarty w wodzie wchodzi w reakcję z chromem zawartym w stali, co prowadzi do powstania chlorku chromu, który rozpuszcza stal. Rozpuszcza także warstwę ochronną z tlenku chromu a naprężania dodatkowo potęgują te działania. Błędy konstrukcyjne kanałów chłodzących w formie powodują zbyt dużo kieszeni, w których mogą się gromadzić zanieczyszczenia i woda.

Jak więc zapobiegać i przedłużyć żywotność naszej formy?

Jeśli chodzi o kanały chłodzące to powinna w nich płynąć woda o niskim poziomie kwasowości. Można ograniczyć zawartość chloru w wodzie przez zastosowanie dejonizatora. Pamiętajmy o utrzymywaniu niskiego poziomu naprężeń szczególnie podczas przenoszenia formy wtryskowej.

Jeśli chodzi o kanały chłodzące w formie to wymagają one bardzo regularnego oczyszczania. Z racji swojej budowy szybko się zanieczyszczają. Kanały chłodzące odgrywają bardzo ważną rolę w procesie formowania polimerów. Mają funkcję chłodzącą a ich rozmieszczeni nigdy nie jest przypadkowe lecz skrupulatnie zaprojektowane przez specjalistę w tym zakresie. Każdy doświadczony ustawiacz procesów wtrysku na pewno się ze mną zgodzi, że zapchane kanały bardzo utrudniają skuteczne chłodzenie formy wtryskowej, wydłużają czas produkcji oraz obniżają jakość wyprasek.

Rdza w kanale

Rdza w kanale chłodzącym