Wręczono nagrody za pomysłowe biotworzywa

Wręczono nagrody za pomysłowe biotworzywa
Prezentujemy firmy uhonorowane nagrodą biomaterial award 2013, wybrane przez 180 uczestników konferencji poświęconej biotechnologii, biotworzywom i materiałom kompozytowym, która odbyła się w dn. 10-12 kwietnia w Kolonii.

Zdobywcą głównej nagrody została firma Newlight Technologies, LLC, która wynalazła i opatentowała nowatorską technologię przechwytywania węgla i wytwarzania materiałów polimerowych. Rozwiązanie firmy polega na przetwarzaniu biogazu w termoplastyczne biotworzywa (PHA), które odznaczają się właściwościami dorównującymi tradycyjnym, są jednak bezkonkurencyjne cenowo. Firma wytwarza obecnie w swoich kalifornijskich zakładach tworzywo Airflex, które wykorzystuje do produkcji elementów mebli dla jednego z największych producentów mebli szkolnych i biurowych w USA oraz do wyrobu pojemników na żywność dla czołowego międzynarodowego koncernu.

Newlight


Drugie miejsce zajęła firma fischerwerke GmbH & Co.KG za uniwersalny kołek rozporowy UX green wykonany z biopoliamidu. Jest to pierwszy element tego typu wykonany z surowców odnawialnych. Rozwiązanie bazuje na technologii firmy DuPont, wykorzystującej olej rycynowy do produkcji poliamidu 6.10. Firmie fischerwerke udało się zastąpić tym materiałem tradycyjnie używany poliamid PA6. Dzięki temu opracowano produkt bardzo dobrych właściwościach, jak odporność na obciążenia, temperaturę czy upływ czasu.

UX green


Ostatnie miejsce na podium zajęła firma 4e solutions GmbH & Tecnaro GmbH: ajaa!, wytwarzająca z biotworzyw produkty użytku domowego. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w swojej ofercie posiadają artykuły wyprodukowane z całkowicie odnawialnych surowców i minerałów, bez użycia dodatków ropopochodnych i plastyfikatorów. Używane materiały pochodzą z lokalnych upraw z południowych Niemiec, aby skrócić drogę transportu i zmniejszyć w ten sposób emisję CO2. Do produkcji swoich wyrobów firma ajaa! wykorzystuje mieszankę cukrów, minerałów i naturalnych wosków.

ajaa!Organizatorem konferencji był nova-Institut z Huerth koło Kolonii.