Wtryskarki jutra będą działać w rozszerzonej rzeczywistości

Proszę powiedzieć, jakie drzwi otwiera cyfryzacja i jakie konkretne możliwości oferuje?

Jak już wspomniałem, już dziś można przetwarzać nowe materiały lub recyklaty, które wymagają adaptacyjnego dopasowania algorytmu sterowania. Inną możliwością jest monitorowanie stanu, które wykorzystuje wewnętrzne odchylenia parametrów procesu lub dane z czujników zewnętrznych do identyfikacji poziomu zużycia części i wadliwych komponentów jeszcze przed wystąpieniem przestoju maszyny lub urządzenia.

Dzięki Wittmann 4.0 operator jest informowany, które urządzenia muszą być podłączone w zestawie danych narzędzi do produkcji konkretnego artykułu. Jeśli połączenie prawidłowego lub kompatybilnego środka produkcji zostanie automatycznie wykryte, ustawienia tego urządzenia zostaną przeniesione do środków produkcji. Ta koncepcja „Plug & Produce” daje pewność, że podłączone urządzenia zawsze mają odpowiednie ustawienia, a środki produkcji mają również niezbędną funkcjonalność. Przekazywanie danych do firmowego systemu MES lub ERP zapewnia identyfikowalność poszczególnych wyrobów. Cecha ta jest zazwyczaj wymagana przez produkcję medyczną i motoryzacyjną.

Na targach Fakuma 2021 Grupa WITTMANN zaprezentowała nową koncepcję obsługi HoloVoice. System z jednej strony składa się z funkcji sterowania głosem dla wtryskarki Wittmann Battenfeld, a z drugiej strony wyświetlania dodatkowych informacji za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w sektorze przemysłowym są wielorakie i wciąż na samym początku rozwoju.

W miarę jak procesy formowania wtryskowego stają się coraz bardziej zdigitalizowane, wzrasta ilość danych. Dane zawierają wiele informacji, ale często nie są one rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. W jaki sposób wykorzystanie tych informacji wspomaga optymalizację procesów?

W procesie wtrysku można wygenerować kilkaset różnych parametrów, przy czym w tej grupie nadal nie ma takich, które muszą być kontrolowane z większą częstotliwością. Praktycznie niemożliwe jest, aby człowiek znalazł drogę w tym zalewie danych i nie jest to też konieczne. Algorytmy analizują dane i wykrywają nieprawidłowości, które są następnie odpowiednio wyróżniane lub regulowane. Przykładem tego są nasze algorytmy HiQ. Ze względu na rosnące wykorzystanie uczenia się maszyn, dane te są również stosowane do uczenia się sieci zakładowych oraz późniejszej analizy i kontroli.

Wsparcie online, zdalny serwis, rozszerzona rzeczywistość - te funkcje są już powszechnie stosowane. Jakie są państwa osiągnięcia w tej dziedzinie?

Od wielu lat oferujemy możliwość WebService, czyli sterowanego zdalnego dostępu do zarządzania wtryskarką. Oczywiście dostęp zdalny musi być umożliwiony przez klienta. Po nawiązaniu połączenia specjaliści WITTMANN BATTENFELD mogą sprawdzić lub zmienić ustawienia maszyny i przeprowadzić potrzebne analizy.

O rozszerzonej rzeczywistości HoloVoice już wspominałem. Nowy system pozwala na obsługę głosem i gestami wtryskarek WITTMANN BATTENFELD i robotów WITTMANN. Także w tej kategorii pracujemy nad nowymi rozwiązaniami.

Jesteśmy również świadkami szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Jest to szczególnie zauważalne w sferze społecznej, choć często widzimy również skutki uboczne tego rozwoju. Pozostańmy jednak przy naszym biznesie. Jaka jest rola AI w procesach formowania wtryskowego?

Zastosowanie technologii AI w branży formowania wtryskowego jest obecnie ograniczone do danych związanych z maszynami i ułatwi obsługę oraz eksploatację urządzeń produkcyjnych w przyszłości. Technologie AI wpływają na proces formowania wtryskowego, analizują stan maszyny i innych podłączonych urządzeń produkcyjnych oraz wspomagają ich działanie. Technologie te wykorzystywane są do sterowania głosowego maszyną i w obsłudze rozszerzonej rzeczywistości.

wittmann-4-0
WITTMANN 4.0


Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna