Wybuch w zakładzie tworzyw sztucznych na Śląsku

Wybuch w zakładzie tworzyw sztucznych na Śląsku
W wyniku eksplozji w zakładach tworzyw sztucznych należących do spółki Nitroerg w Krupskim Młynie (woj. śląskie) nie żyje jedna osoba, 59-letni pracownik. Dwie inne odniosły obrażenia. Do wypadku doszło w budynku wyłączonym z produkcji, gdzie prowadzono właśnie prace remontowe. Nie znane są na razie przyczyny eksplozji. W akcji uczestniczyła straż pożarna i policja.
– Według strażaków doszło do mikrowybuchu przy pracach rozbiórkowych nieczynnego pomieszczenia produkcyjnego . Prawdopodobnie, podczas skuwania ściany pneumatycznym młotem, natrafiono na cześć starego materiału wybuchowego, który pozostał w ścianie – relacjonował reporter TVP Info.

Okoliczności zdarzenia badają prokuratura i policja. Komisję, która ma je wyjaśnić, powołał też zarząd Nitroerg. Jak poinformował rzecznik spółki Krzysztof Maciejczyk, prace remontowe przy wymianie posadzki prowadzili pracownicy firmy zewnętrznej.

Spółka Nitroerg rozpoczęła działalność 1 grudnia 2006 roku po połączeniu spółek Nitron i ZTS Erg-Bieruń. Produkuje materiały wybuchowe i systemy inicjowania do celów przemysłowych. W zakładzie w Krupskim Młynie wytwarzane są: materiały wybuchowe nitroglicerynowe i amonowo-saletrzane, zapalniki elektryczne, systemy inicjowania nieelektrycznego, rurka detonująca, lonty detonujące i dodatek do paliw. W 2011 r. akcje Nitroerg SA zakupiła KGHM Polska Miedź.