Wypełniacze funkcyjne poprawiają właściwości folii opakowaniowych

Wypełniacze funkcyjne poprawiają…

Folie są wykorzystywane w różnych obszarach zastosowań i muszą spełniać odpowiednie wymagania. Folie, które nie tylko zapewniają stabilne i trwałe opakowanie, ale także dłużej utrzymują świeżość produktów, poprzez łatwe otwieranie i ponowne zamykanie są coraz bardziej pożądane. Dywizja Grupy Quarzwerke – „HPF The Mineral Engineers” oferuje różne wypełniacze o różnym rozkładzie wielkości cząstek, dzięki czemu w zależności od grubości folii można wybrać różne dodatki o tej samej mineralogii. Zapewnia to łatwe oddzielanie folii od siebie lub od innych materiałów. 

Gdy folie są używane do pakowania owoców, warzyw, ryb, kiełbas lub serów, środki antyblokingowe są stosowane jako rodzaj "separatora", aby łatwiej oddzielić strony folii od siebie. Skuteczność dodatku antyblokingowego zależy głównie od właściwości zastosowanego minerału i prawidłowej wielkości ziaren. Oprócz właściwości mechanicznych, często występują wymagania optyczne, takie jak przezroczystość, połysk lub nieprzezroczystość. Konsumenci chcą widzieć zawartość swoich zakupów i dlatego szczególnie chętnie wybierają przezroczyste opakowania plastikowe. 

W centrum technologii tworzyw sztucznych firmy przeprowadzono szeroko zakrojone testy z wybranymi wypełniaczami mineralnymi w foliach PE. Wyniki współczynnika tarcia wykazały bardzo dobre właściwości antyblokingowe dzięki zastosowaniu dodatków mineralnych. Właściwości optyczne również wykazały bardzo dobre wyniki. Wybrane wypełniacze mineralne charakteryzowały się bardzo dobrymi właściwościami optycznymi i współczynnikiem załamania światła, który jest niemalże identyczny w porównaniu do testowanych folii polietylenowych. W szczególności gama produktów Microspar wyróżnia się pozytywnie na tle innych produktów.

Eksperci w dziedzinie sylanizacji wypełniaczy

Wiele funkcyjnych wypełniaczy grupy Quarzwerke jest modyfikowanych powierzchniowo. Taka obróbka powierzchni dodatkowo poprawia pożądane właściwości wypełniaczy nieorganicznych i sprawia, że łatwiej można je wprowadzić do systemu polimerowego. Optymalne wiązanie uzyskuje się za pomocą środka powlekającego specjalnie dostosowanego do systemu polimerowego. W rezultacie funkcyjne wypełniacze poprawiają odpowiedni system polimerowy i nadają mu niesamowite właściwości funkcjonalne i/lub optyczne.