Wysokiej jakości urządzenia do PTS spod Torunia

Wysokiej jakości urządzenia…

W dniach 13 - 14 czerwca 2019 r. firma WW Ekochem, z siedzibą w podtoruńskim Głogowie, zorganizowała dla swoich klientów Dni Otwarte. Podczas tego wydarzenia goście mogli zapoznać się z szeroką ofertą maszyn produkowanych przez firmę, w tym z najnowszymi modelami kruszarek, młynów i sorterów.

WW Ekochem od 1999 roku prowadzi kompleksową działalność na polskim i zagranicznym rynku tworzyw sztucznych. W ciągu tych 20 lat przedsiębiorstwo przeszło długą drogę od importera do producenta wysokiej jakości maszyn oraz całych linii technologicznych do przetwórstwa tworzyw sztucznych według własnych projektów, a także od recyklera do producenta specjalistycznych dodatków do tworzyw sztucznych takich jak transparentne wypełniacze, czy absorbery wilgoci.Najnowszym a jednocześnie najbardziej zaawansowanym produktem firmy jest rodzina elastomerów termoplastycznych TPE, TPV, TPU.

Podczas tegorocznych targów Plastpol oferta firmy cieszyła się sporym zainteresowaniem, aby więc umożliwić zainteresowanym bliższe zapoznanie się z pełna gamą produkowanych przez WW Ekochem urządzeń w siedzibie firmy zorganizowano dwudniowe dni otwarte zarówno dla klientów jak i osób chcących przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom w dziedzinie maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Co można było zobaczyć w trakcie tego wydarzenia? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam Tomasz Sielski, dyrektor ds. operacyjnych w firmie WW Ekochem.

- Zarówno na targach jak i podczas dni otwartych skupiliśmy się przede wszystkim na prezentacji maszyn. Wśród pokazywanych urządzeń można było zobaczyć kompletną linię do wytłaczania oraz młyny i kruszarki, praktycznie w 100% wytwarzane w naszym zakładzie. Myślę, że jakość produkowanych przez nas maszyn jest na europejskim poziomie, natomiast oczywiście staramy się aby ich cena była niższa niż naszych europejskich konkurentów.

- Z uwagi m. in. na jakość dostawców podzespołów są to wyroby o zdecydowanie wyższej klasie niż azjatyckie - przekonuje Tomasz Sielski.

Uwagę zwracała m. in. kompletna linia do granulacji, w skład której wchodzi wytłaczarka konstrukcji WW Ekochem, wirówka odśrodkowa oraz system cięcia.W ofercie Ekochemu znajdują się zarówno wytłaczarki jednoślimakowe o wydajności od 10 do 2000 kg/h jak i wytłaczarki dwuślimakowe segmentowe, które są stosowane m. in. w celu bardziej efektywnego uplastyczniania materiałów trudnoprzetwarzalnych z dodatkami, czy też do przetwarzania materiałów biodegradowalnych. Natomiast do procesu wytłaczania tworzyw wrażliwych termicznie, takich jak np. PVC firma oferuje wytłaczarki stożkowe. W zależności od typu, przeznaczone są do różnych aplikacji przetwórczych; do wytłaczania profili z PVC lub innego materiału polimerowego oraz rur, płyt, a także granulacji.

Wytłaczarka jednoślimakowa WW Ekochem
Wytłaczarka jednoślimakowa WW Ekochem

Zdecydowanie warto było zwrócić uwagę również na potężny młyn do wyrobów z tworzyw oraz kruszarkę. Młyn wyposażony został w przewymiarowane łożyska rotora, mocowania noży i wał rotora. Standardowe cięcie V tworzy wysokiej jakości przemiał o bardzo małej zawartości procentowej miału w materiale wyjściowym. Technologia cięcia "V" nie tylko zachowuje wszystkie zalety oryginalnej technologii cięcia poprzecznego, ale również posiada nowe właściwości. Punkt cięcia jest tylko w miejscu, w którym ostrza przechodzą, a nie na całym ostrzu. Zapewnia to znacznie mniejszy hałas, mniej pyłu, wydłuża okres użytkowania oraz oszczędza energię. Technologia cięcia typu V kieruje materiały do środka rotora i rozwiązuje problemy takie jak spiętrzanie materiałów wewnątrz, wytwarzanie ciepła od pocierania i nadmierne tarcie o boczne ściany.

Z kolei zaprezentowana podczas dni otwartych kruszarka jednowałowa to uniwersalne urządzenie, które może być używane do rozdrabniania wszelkiego rodzaju materiałów wsadowych, a zatem nadaje się do wielu aplikacji. Rozdrabniacze jednowałowe przeznaczone są do szerokiego zakresu zastosowań, takich jak recykling wewnętrzny i ogólny, obsługa odpadów elektronicznych i odpadów komunalnych. Materiałami wsadowymi mogą być wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne takie jak bryły, rury, folia, worki tkane, odpady elektroniczne np. kable i płytki drukowane, papier, drewno i inne materiały organiczne.

Równie ciekawym urządzeniem zaprezentowanym podczas spotkania w siedzibie Ekochemu jest sorter kolorów i kształtów. To zaawansowane urządzenie, pomimo niewielkich gabarytów i małego poboru mocy, posiada wydajność na poziomie 1 tony na godzinę.

sorter-ww-ekochem


Korzystając z okazji, zapytaliśmy Tomasza Sielskiego o najbliższe plany firmy. Jak usłyszeliśmy, do priorytetów oczywiście należy budowa kolejnych hal, które pozwolą na odtworzenie pełnych mocy produkcyjnych firmy, ograniczonych po pożarze, który miał miejsce na terenie firmy pod koniec lipca ubiegłego roku.

Jeśli zaś chodzi o rozwój, to dziedziną, w której Ekochem posiada znaczny potencjał, jest produkcja elastomerów termoplastycznych. Obecnie firma oferuje elastomery TPE - SBS i TPE - SEBS o nazwach handlowych Flexochem SN i Flexochem SEN oraz elastomer termoplastyczny wulkanizowany TPV - Vulkaflex.

Dzięki zastosowaniu fazy termoplastycznej Flexochem SN cechuje łatwość obróbki, jest podatny na barwienie a także można go poddawać w 100 % recyklingowi. Z kolei nasycony charakter kauczuku SEBS, powoduje że Flexochem SEN ma doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, UV i ozon. Cechą zaś elastomerów TPV, przeciwieństwie do tradycyjnych mieszanek gumowych, jest to iż posiadają postać granulatu i mogą być formowane w procesach ciągłych poprzez wytłaczanie lub metodą wtrysku. Dodatkowo elastomery TPV, w odróżnieniu od zwulkanizowanych mieszanek elastomerowych, pozwalają na możliwość powtórnego przetwarzania i tym samym pozwalają na tzw. recyklingu wyrobów gotowych lub odpadów poprodukcyjnych.

- Dziedzina elastomerów jest w Polsce mało znana, jest niewielu specjalistów, z czego większość znajduje się w naszej firmie i pracuje w naszym laboratorium. Myślę, że elastomery termoplastyczne to przyszłość naszej firmy - podsumowuje z optymizmem dyrektor Sielski.


JL

Absorber wilgoci, granulaty i regranulaty TPE, przemiały, wytłaczarki, butelczarki, ślimaki, urządzenia peryferyjne,

Polska, 87-123 Dobrzejewice, Akacjowa 1, Głogowo