Wzrośnie produkcja butanodiolu i pochodnych

Wzrośnie produkcja butanodiolu i pochodnych
Wielomilionowe inwestycje zapowiedziane przez BASF zwiększą produkcję butanodiolu (BDO) z 535 tys. ton do 650 tys. ton rocznie, zaś produkcja glikolu polioksytetrametylenowego (PTMEG), sprzedawanego pod handlową nazwą PolyTHF, wzrośnie z 250 tys. ton do 350 tys. ton rocznie. W przypadku tej drugiej substancji BASF zwiększa produkcję bardzo dynamicznie - w ubiegłym roku firma informowała o wzroście produkcji ze 185 tys. ton do 250 tys. ton.

Zwiększenie produkcji możliwe jest dzięki inwestycjom - choć BASF nie podaje dokładnych wartości, mówi się tu o dziesiątkach milionów euro. Dzięki nim zwiększona zostanie wydajność fabryki BDO Geismar w Luizjanie oraz zakładów produkujących PolyTHF w Caojing w Chinach.

Częściowo wzrost produkcji wiązać się będzie z budową nowych zakładów do produkcji BDO i PolyTHF w Korla w Chinach. Powstająca w wyniku współpracy BASF z Xinjiang Markor Chemical Industry Co. Ltd. fabryka będzie produkować rocznie 100 tys. ton BDO oraz 50 tys. ton PolyTHF. Rozruch zakładów zaplanowano na 2015 rok.

Przedstawiciele koncernu tłumaczą rozwój mocy produkcyjnych zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje ze strony klientów z Ameryki i Azji. Butanodiol i jego pochodne są używane w produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników, chemikaliów używanych w elektronice oraz do wyrobu włókien elastycznych.

Butanodiol wytwarzany jest od 70 lat w Ludwigshafen w procesie opartym na acetylenie opracowanym przez Waltera Reppe. Obecnie BASF produkuje BDO i jego pochodne także w Geismar (Luizjana), Chiba (Japonia), Kuantan (Malezja), Caojing (Chiny) i Ulsan (Korea). PolyTHF został po raz pierwszy wyprodukowany przed 30 laty w Ludwigshafen. Dziś cztery zakłady BASF produkujące tę substancję czynią koncern najważniejszym jej globalnym dostawcą.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska