Za nami Innoform online

Za nami Innoform online

Innoform online, tegoroczna wersja dobrze już znanych bydgoskich targów, skutecznie połączyła branżę narzędziowo-przetwórczą. Patronat strategiczny nad wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Trzydniowe wydarzenie (20-22.04.2021) organizowane przez Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Targi w Krakowie, dzięki ciekawemu połączeniu konferencji, giełdy kooperacyjnej i spotkań biznesowych z prezentacjami konkretnych rozwiązań, zgromadziło w sumie ponad 600 uczestników. 

Cele biznesowe

Wprawdzie wszyscy podkreślali, że nic nie zastąpi spotkań na żywo w Bydgoszczy, jednak uczestnicy potwierdzają, że udało im się zrealizować cele biznesowe. - Targi Innoform, jak co roku były doskonałą okazją do poznania najnowszych trendów i technologii dla branży narzędziowo-przetwórczej. Debaty, prezentacje biznesowe i giełda kooperacyjna pozwoliła na wymianę doświadczeń oraz nawiązanie nowych kontaktów handlowych - powiedział Marcin Kozłowski, Prezes Zarządu, Baumalog Sp. z o.o., który podczas swojej prezentacji biznesowej zaprezentował produkty Modula dedykowane do bezpiecznego składowania narzędzi i elementów produkcyjnych w wielu branżach. Jak podkreślił, firma jest zadowolona z dużego zainteresowania tematem automatyzacji procesów magazynowych i planuje udział w kolejnej edycji wydarzenia. 

innoform-online

Aktualne tematy w branży

Pierwszego dnia zorganizowano międzynarodową konferencję pt. ''Eco-Design i Covid 19 - wyzwania i możliwości rozwoju branży narzędziowo-przetwórczej'', w czasie której odbyły się dwa panele dyskusyjne. - Jeden z paneli dotyczył analizy bieżącej sytuacji w firmach w czasie pandemii, jakie trudności napotykają przedsiębiorcy oraz jakie są możliwości ich dalszego rozwoju. Poruszona została również kwestia roli, jaką branża narzędziowa odgrywa w rozwoju gospodarczym regionu, jak i całego kraju. Wprowadzeniem do dyskusji było przedstawienie wyników raportu ''Analiza branży narzędziowej w aspekcie przetwórstwa tworzyw polimerowych''. - podkreśla Katarzyna Meger, prezes zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. - W drugim panelu tematem przewodnim były zmiany w ustawodawstwie Unii Europejskiej, wprowadzające nowe podejście w gospodarowaniu materiałami - gospodarki obiegu zamkniętego. Poruszona została m.in. tematyka roli stosowania zasady Eco-Design na etapie projektowania narzędzi do przetwórstwa tworzyw polimerowych, wdrażania rozwiązań Circular Economy, omówiono również doświadczenia i wyzwania związane z pracą narzędzi podczas przetwarzania tworzyw biodegradowalnych oraz zagadnienia recyklingu tworzyw.

Wśród panelistów znajdowali się zarówno przedstawiciele administracji jak i świata nauki oraz biznesu prowadzący działalność na każdym z etapów cyklu życia produktu.

Współpraca biznesowa

Drugiego dnia, w środę 21 kwietnia, odbyła się piąta edycji Giełdy Kooperacyjnej Innoform. Lidia Chumowicz, kierownik Ośrodka Sieci Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., organizator wydarzenia na gorąco tak podsumowała event ''Tegoroczna edycja, po raz pierwszy w formule online, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Po raz pierwszy w komforcie własnych domów czy biur zarejestrowani uczestnicy mogli połączyć się z potencjalnymi partnerami biznesowymi oddalonymi o setki a nawet tysiące kilometrów. Ponad 120 zarejestrowanych uczestników,  prawie 80 spotkań bilateralnych, w tym 69 spotkań o charakterze międzynarodowym(…). Pierwsze, jeszcze gorące relacje przedsiębiorców, pokazują, iż gros tychże spotkań rokuje potencjałem nawiązania współpracy''. 

4

Praktyczne rozwiązania

W tym samym czasie trwały prezentacje biznesowe, który zostały zaplanowane aż na dwa dni. Liderzy branży zaprezentowali najnowsze produkty i usługi dostępne na rynku. Jak zauważa Eduard Hoess, Specjalista ds. skanowania 3D / Specjalista ds. obsługi klienta z firmy BA Polonia Maior Sp. z o.o. wydarzenie było ''okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń. Format wydarzenia nowoczesny, wygodny i łatwy w obsłudze." Wśród tematów  prezentacji pojawiły się m.in.: skanowanie 3D, optymalizacja wydajności produkcji, prezentacja pierwszej na świecie Platformy Robotów, narzędzia dedykowane dla przemysłu form i matryc. 

Innoform online przyniósł realne korzyści uczestnikom, którzy w tym trudnym czasie zyskali szansę na efektywną wymianę kontaktów i wiedzy. Z pewnością także jeszcze długo będzie trwał ruch na stronie internetowej innoform.pl, gdzie organizatorzy przygotowali wirtualną platformę prezentacji i usług. Ma ona charakter e-katalogu firm, który umożliwia szybki kontakt z danym producentem. Katalog będzie dostępny w sieci do 30 czerwca 2021, przez cały ten czas jest możliwość dodania swojej wizytówki. Zainteresowane firmy zapraszamy do kontaktu. Do pobrania są również nagrania wydarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy czekamy na kolejne spotkanie - już na żywo, w 2022 roku. - W biznesie nic nie zastąpi spotkań na żywo! Dają one niepowtarzalną możliwość zaprezentowania maszyn i narzędzi w trakcie pracy, dlatego już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji Targów Innoform. Tymczasem jednak pozostańmy w kontakcie - zachęcam do śledzenia naszego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/innoform - podkreśla Beata Snopkiewicz, Project Manager wydarzenia.brak
 

Bydgoski Klaster Przemysłowy skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szereg instytucji okołobiznesowych

Polska


Reportaże

Forum

Jackoos_899

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-09-16

Iebm

Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek. 2021-09-01

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Bentor

Własna firma produkcyjna 2021-06-04

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09