Zakończył się Kongres ENVICON Environment

Zakończył się Kongres ENVICON Environment
„Bogactwo idei dla środowiska” to hasło które towarzyszyło dwudziestej pierwszej edycji Kongresu ENVICON Environment; podkreśliło ono jak istotna jest integracja środowisk i pomysłów skupiających się na ochronie zasobów przyrody. Hasło to doskonale obrazuje ilość i różnorodność tematów podczas XXI edycji Kongresu ENVICON Environment.

Międzynarodowy Kongres ENVICON Environment odbył się 16 -17 października 2017 roku. W trakcie dwóch dni goście mieli okazję wysłuchać aż 8 sesji tematycznych poprowadzonych przez specjalistów z całej Polski. Podczas tegorocznego Kongresu, w trakcie czterech sesji, głos zabrali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju oraz mecenasi kancelarii prawnych, którzy rozwiewali wątpliwości związane z zagadnieniami prawnymi w danym temacie.

ENVICON to najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe wydarzenie w branży ochrony środowiska w Polsce. Podczas tegorocznego Kongresu tematy które cieszyły się największym zainteresowaniem to Gospodarka wodna, Gospodarka w Obiegu Zamkniętym oraz tradycyjnie Gospodarka Odpadami. Zainteresowanie ENVICON-em było rekordowe, wzięły w nim udział 822 osoby z 14 krajów, co podkreśla że kongres ENVICON można zaliczyć do międzynarodowych imprez.

Pierwszą sesję na Envicon Environment 2017 zdominowała dyskusja na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Nie zabrakło też tematu cyfryzacji, organizacji przez Polskę kongresu COP24 oraz kwestii dofinansowań unijnych na ochronę środowiska. Podczas sesji, prowadzonej przez Prezes Zarządu Abrys - Magdalenę Dutkę, głos zabrał minister Konrad Szymański z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz minister Krzysztof Szubert z Ministerstwa Cyfryzacji. Komisję Europejską podczas tej sesji reprezentował Georges Kremlis - szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska oraz Samulele Furfari - doradca dyrektora generalnego KE ds. Energii. Municipal Waste Europe reprezentowała sekretarz generalny - Vanya Veras.

Pierwszego dnia Kongresu odbyło się 5 sesji tematycznych. Jedną z zapowiadanych nowości była sesja poświęcona wsparciu polskich zielonych technologii. To pierwsza taka sesja na Kongresie ENVICON, w jej trakcie zabrali głos przedstawiciele czterech urzędów centralnych: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Energii.

Wśród branży wod-kan zainteresowanie od kilku miesięcy wzbudza temat ustawy o prawie wodnym oraz wszystkich możliwych konsekwencji, jakie będzie miało jej wprowadzenie w Polsce. W dyskusji brał udział Piotr Czarnocki z Ministerstwa Środowiska, który zapowiedział możliwość wprowadzenia taryf za wody opadowe i roztopowe.

Podczas sesji Gospodarka Odpadami wielokrotnie zwracano uwagę na zagadnienia związane z gospodarką w obiegu zamkniętym.

Podczas sesji poświęconej OZE prelegenci odpowiedzieli m.in. na pytania Jakie są oczekiwane zmiany w nowelizacji ustawy o OZE? Jak w najbliższych latach będzie kształtował się polski miks energetyczny?

Pierwszy dzień obrad kongresu Envicon Environment 2017 zwieńczyła jak co roku uroczysta gala. W Teatrze Wielkim w Poznaniu wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Galę poprowadził Tomasz Kammel. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Varius Manx. W czasie uroczystości rozdano 31 nagród i nagrodzono między innymi tegorocznych zwycięzców konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie” organizowanego przez firmę Abrys we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Drugi dzień Kongresu obejmował trzy sesje tematyczne w tym jedna z nich była kolejną nowością - Innowacyjna Gmina; to sesja skierowana głównie do samorządowców i poruszająca zagadnienia istotne dla rozwoju miast i gmin pod względem ochrony środowiska.

Otwarte posiedzenie Rady RIPOK jak co roku zebrało duże grono zainteresowanych tematyką gospodarowania odpadami czy aspektami wdrażania in-house.

Największym zainteresowaniem cieszyła się część konferencji poświęcona Gospodarce o Obiegu Zamkniętym, była to jedna z najliczniej odwiedzanych sesji. Świadczy to m.in. o tym jak istotne tematy były poruszane podczas wystąpień oraz jak nasze społeczeństwo coraz bardziej świadomie podchodzi do zagadnień ochrony środowiska.

Źródło: Abrys


brak
 

Organizujemy konferencje szkoleniowe, dotyczące szeroko pojętej ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i dziedzin pokrewnych

Polska