13 września Carl Zeiss otwiera Centrum Pomiarów Współrzędnościowych


Jakie pomiary można przeprowadzić na wymienionych urządzeniach?

Chodzi przede wszystkim o pomiary współrzędnościowe manualne lub w trybie CNC, w zakresie wymiarów, odchyłek kształtu i odchyłek położenia m.in. elementów standardowych: korpusów, wałów, obudowy, podzespołów lotniczych i motoryzacyjnych, podzespołów maszynowych.

To dopiero początek możliwości mikołowskiego Centrum. Oferuje ono również pomiary powierzchni krzywokreślnych takich jak: blachy karoseryjne, formy, matryce, szyby. Pomiary Carl Zeiss obejmują też wszelkiego typu elementy z profilami 2D i 3D, czyli krzywki, wały rozrządu, szablony, łopatki turbin, prowadnice, a także koła zębate walcowe i stożkowe o zębach prostych i skośnych/łukowych oraz ślimaki.

Protokóły pomiarowe otrzymywane są w formie wydruku oraz plików, w formatach TXT, PDF, EXCEL lub w formacie statystycznym QS-STAT.

Maszyna pomiarowa Zeiss SMM


Usługi Centrum nakierowane są ponadto na wykonywanie: okresowych kontroli przyrządów pomiarowych, kontrolnych i szablonów, pomiarów odchyłek kształtu, chropowatości powierzchni i konturu oraz pomiarów zarysów 2D na projektorze profilowym, programowania CNC na zlecenie za pomocą oprogramowania CALYPSO, UMESS, KUM, HOLOS, GEAR Pro, GON, Blade Pro, DIMENSION, TIMS.

Centrum daje też możliwość przeprowadzenia obsługi urządzeń pomiarowych klienta z wykorzystaniem jego programów CNC, prowadzenia analiz statystycznych z wykonywanych pomiarów lub na podstawie dostarczonych danych, digitalizacji powierzchni swobodnych 3D i tworzenia ich modeli CAD, a także szkolenia z zakresu obsługi oprogramowania pomiarowego i maszyn pomiarowych.

Co więcej pozwala też na przeprowadzenie pokazów działania maszyn pomiarowych i możliwości użytkowych oprogramowania pomiarowego.

Niemiecka Carl Zeiss, to wiodąca światowa grupa przedsiębiorstw branży optycznej i optoelektronicznej. Notuje obroty w wysokości 2,2 mld euro. Na całym świecie grupa zatrudnia 11,5 tys. osób. Koncern jest reprezentowany w ponad 30 krajach i posiada zakłady produkcyjne w Europie, Ameryce i w Azji.

Czytaj więcej: Badania 135 Jakość 54