25 lat BASF na polskim rynku

Wśród rozwiązań prezentowanych przez BASF w Centrum Nauki Kopernik, znalazły się m.in. innowacje skoncentrowane wokół ochrony jakości powietrza, którym oddychamy. Przykładem może być BASF OASE®, czyli rozwiązania dla rynków wschodzących w zakresie wychwytu dwutlenku węgla, biogazu i technologii LNG. Jako jedna z wiodących firm zajmujących się oczyszczaniem gazów, BASF ma na swoim koncie ponad 300 udanych projektów na całym świecie. W Polsce m.in. z takimi partnerami, jak Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. BASF jest również wiodącym producentem katalizatorów przemysłowych. Produkty z tej grupy są wykorzystywane do modernizacji instalacji w przemyśle chemicznym, metalurgii i ciepłownictwie, przyczyniając się w znacznym stopniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i amoniak. Z kolei wytwarzane w zakładzie produkcyjnym BASF Polska w Środzie Śląskiej katalizatory samochodowe, redukują ilość emisji spalin w przemyśle motoryzacyjnym. Stanowią one tym samym wsparcie dla zrównoważonego rozwoju transportu.

Firma dostarcza w tym zakresie także m.in. innowacyjnych technologii powlekania aut. Tu wśród najistotniejszych rozwiązań w ramach wystawy „Zrównoważone Miasta” zobaczyć można było m.in. OXSILAN (wdrażany przez firmę Chemetall, która stała się częścią BASF Polska w 2016 roku). Produkt zastępuje fosforanowanie cynkowe, tradycyjną technologię przygotowania powierzchni przed malowaniem, nie zawiera jednak metali ciężkich, takich jak nikiel, cynk czy chrom. W porównaniu do tradycyjnych procesów, stosując technologię Oxsilan zużycie energii spada o około 40%, a wody procesowej o około 50 %, co przekłada się na ochronę zasobów naturalnych. Firma BASF prezentuje również rozwój technologii przyszłości w branży motoryzacyjnej. Przykładem może być tu dostarczanie tworzyw sztucznych wspierających rozwój komponentów do innowacyjnych elementów w elektrycznym samochodzie BMW i3. Mowa m.in. o oparciach foteli kierowcy i pasażera – lekkim komponencie hybrydowym o masie zaledwie 2 kg (pierwszym elemencie konstrukcyjnym wykonanym z poliamidu nie osłoniętego tapicerką).

Istotą zrównoważonych miast jest także innowacyjne budownictwo i architektura. Przykładem może być tu Neopor - polistyren do spienienia (EPS), który wyznacza nowe, wyższe standardy jakościowe, co potwierdzają liczne obiekty referencyjne w całej Europie. Szary Neopor zawiera cząsteczki grafitu, które jak lustro odbijają promieniowanie cieplne, dzięki czemu właściwości termoizolacyjne wykonanych z niego płyt, wzrastają do 20%, a zużycie surowców obniża się nawet o 50%, w porównaniu do standardowego EPS-u. Cechy termoizolacji wykonanej na bazie tworzywa Neopor są istotne dla efektywności energetycznej i ekonomicznej projektu budowlanego. Innym przykładem przedstawionym w ramach ekspozycji „Zrównoważone Miasta” jest technologia używana w produkcji nawierzchni miejskich - Elastopave, który jest nowoczesną i uniwersalną alternatywą dla budowy dróg, placów i ciągów pieszych. Bardzo wytrzymały, przepuszczający wodę i dźwiękochłonny kompozyt może uzupełniać albo całkowicie zastąpić takie materiały budowlane jak asfalt czy beton. Zrównoważone miasta wymagają od nas także odpowiedzialnego i racjonalnego gospodarowania odpadami miejskimi.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska