
Po słabym początku maja, uczestnicy rynku polietylenu w Polsce liczyli na ożywienie popytu w drugim tygodniu miesiąca. Producenci wyrobów gotowych mieli nadzieję na spadek kosztów materiałów, co skłoniło ich do aktywnych działań w pierwszym tygodniu roboczym miesiąca, obejmujących zbieranie ofert i negocjacje cenowe. Warto dodać, że pod koniec maja odbędą się ważne targi branżowe, które mogą przyciągnąć uwagę kluczowych graczy na rynku, zwiększając aktywność w nadchodzących tygodniach.
Po spadku cen polietylenu w pierwszym tygodniu maja, wielu uczestników rynku spodziewało się dalszych obniżek w kolejnych tygodniach, choć o mniejszym zakresie. Zmiany te będą zależne głównie od popytu ze strony przetwórców.
- Początek miesiąca charakteryzował się słabą aktywnością, gdyż przetwórcy skoncentrowali się głównie na analizie cen, co ograniczyło dynamikę rynku w pierwszych dniach maja;
- Kilku traderów zauważyło rosnące zainteresowanie przetwórców HDPE do formowania z rozdmuchem, z potencjałem na większą aktywność w przyszłości;
- Większość europejskich producentów zdecydowała się na obniżenie cen;
- Po ponad rocznym przestoju, producent Rompetrol ponownie uruchomił swoją fabrykę LDPE o wydajności 75 000 ton;
- Niektórzy traderzy odnotowały spadek popytu ze strony producentów folii rolniczych;
- Fabryka LLDPE DOW Chemical w Terragonie, o wydajności 500 000 ton rocznie, wznowiła działalność 5 maja po przerwie spowodowanej awarią dostaw prądu.