Avient i Plastic Bank wykorzystują plastik oceaniczny do produkcji luksusowych nakrętek i zamknięć.

Avient i Plastic Bank wykorzystują…

Avient Corporation, wiodący dostawca specjalistycznych i zrównoważonych rozwiązań i usług materiałowych, ma przyjemność ogłosić, że rozszerza swoje portfolio Gravi-Tech REC Recycled Formulations o produkt zawierający do 60% odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z oceanów, a także wypełniacze z recyklingu, dzięki czemu całkowita zawartość materiałów pochodzących z recyklingu wynosi aż 98%. Nowy materiał oferuje większą elastyczność projektowania i bardziej wydajne przetwarzanie w porównaniu z metalami tradycyjnie stosowanymi w zakrętkach i zamknięciach luksusowych opakowań.

Wprowadzone na rynek na początku 2023 r. formuły z recyklingu Gravi-Tech REC firmy Avient to modyfikowane gęstością materiały polimerowe, w tym materiały pochodzące z recyklingu. Stanowią one bardziej zrównoważoną alternatywę niż gatunki o zmodyfikowanej gęstości oparte na polimerach pierwotnych. Mogą one zapewnić rynkowi luksusowych zakrętek i zamknięć alternatywę dla metalu, który zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami przetwarzania i formowania.

Nowy gatunek, Gravi-Tech REC GT5200-5089 C I natural, jest oparty w 60% na żywicy polimerowej Social Plastic pochodzącej z Plastic Bank, przedsiębiorstwa społecznego, które zbiera i poddaje recyklingowi odpady z tworzyw sztucznych z oceanów. Ta wysoka zawartość materiałów pochodzących z recyklingu pozwala zmniejszyć ślad węglowy produktu (PCF) o >70% w porównaniu z technicznie porównywalnym materiałem pierwotnym [1]. Pomaga to zrównoważyć odporność na uderzenia i gęstość z odpowiedzialnością za środowisko i pozwala na większą elastyczność projektowania i wydajne przetwarzanie za pomocą standardowych metod formowania wtryskowego.

- Nowy gatunek Gravi-Tech nie tylko rozwija materiałoznawstwo, ale także przyczynia się do dobra społecznego - powiedział Matt Mitchell, dyrektor ds. globalnego marketingu, specjalistycznych materiałów inżynieryjnych w Avient - Social Plastic, pochodzący z Plastic Bank, pomaga w łagodzeniu ubóstwa w społecznościach znajdujących się w trudnej sytuacji poprzez przekształcanie zebranych odpadów z tworzyw sztucznych w cenne zasoby. W połączeniu z know-how Avient w zakresie technologii modyfikacji gęstości i naszymi ciągłymi wysiłkami w zakresie kwalifikacji zrównoważonych alternatyw surowcowych, osiągnęliśmy całkowitą zawartość recyklingu wynoszącą aż 98%. Ta integracja podkreśla zaangażowanie Avient zarówno w zrównoważony rozwój środowiska, jak i w aktywność prospołeczną.

Formuły Gravi-Tech REC umożliwiają uzyskanie wizualnych efektów powierzchniowych i estetyki, w tym galwanicznego metalicznego wykończenia, chłodnego dotyku i zmienności kolorów. Mogą być stosowane w luksusowych opakowaniach i towarach konsumpcyjnych, takich jak zakrętki i zamknięcia kosmetyków, zakrętki perfum, zakrętki butelek spirytusu i luksusowe pudełka. Większa gęstość pozwala uniknąć dwuetapowych procesów dla metalowych wkładek w opakowaniach o wysokiej wartości. Nowy materiał Gravi-Tech REC GT5200-5089 klasy C jest produkowany w Europie i dostępny w sprzedaży. W ramach szerszego portfolio Gravi-Tech REC dostępne są również inne formuły zgodne z wymogami dotyczącymi kontaktu z żywnością.

[1] Wartości PCF są obliczane za pomocą certyfikowanego przez TÜV kalkulatora PCF firmy Avient zgodnie z normą ISO 14067.