Azoty Tarnów i broń chemiczna

Azoty Tarnów i broń chemiczna
Azoty Tarnów są pierwszą firmą chemiczną z Europy Środkowej i Wschodniej uczestniczącą w programie szkolenia międzynarodowych ekspertów nadzorujących przestrzeganie zakazu wytwarzania broni chemicznej. Projekt ten może przyczynić się do rozszerzenia współpracy Polski z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Do udziału w tegorocznych szkoleniach OPCW zostało zakwalifikowanych 28 ekspertów. Wszyscy, zgodnie z wymogami OPCW, posiadają uniwersyteckie wykształcenie w zakresie chemii lub technologii chemicznych i co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe uzyskane w trakcie pracy badawczej, pracy dla agencji rządowej lub przemysłu.

Dziesięciotygodniowy program szkolenia składał się ze specjalistycznych zajęć uniwersyteckich i trzytygodniowego stażu w nowoczesnych fabrykach chemicznych. W tym roku, po raz pierwszy staże OPCW odbyły się w firmie z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej - Azotach Tarnów.

Zakłady Azotowe Tarnów

Stażyści OPCW przez dwa tygodnie zdobywali doświadczenie w Centrum Tworzyw Sztucznych Azotów Tarnów oraz przez tydzień w Jednostce Ratownictwa Chemicznego, spółce zależnej tarnowskiej grupy kapitałowej specjalizującej się m.in. w utylizacji odpadów niebezpiecznych i badaniach laboratoryjnych. Współpraca był m.in. rezultatem spotkania kierownictwa tarnowskiej spółki z dyrektorem Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej OPCW, Kalimi Mworia , która czerwcu br. odwiedziła Azoty Tarnów.

- To ogromne wyróżnienie. Jesteśmy pierwszą firmą chemiczną z Europy Środkowej i Wschodniej, która uzyskała miano partnera programu szkoleniowego OPCW. Co ważne, nasze zaangażowanie i rządu polskiego w ten projekt zostało bardzo pozytywnie ocenione przez kierownictwo OPCW, m.in. podczas uroczystości zakończenia tegorocznej edycji programu - mówi Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy Azotów Tarnów.

- Pracownicy Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej OPCW podkreślali, że Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach zorganizowały udział w OPCW Associate Programme w „sposób perfekcyjny”. Sekretariat Techniczny OPCW postrzega Polskę, jako bardzo dobrego partnera i byłby zainteresowany nie tylko kontynuowanie udziału strony polskiej w OPCW Associate Programme, ale również rozszerzeniem współpracy - napisał w oficjalnym liście do tarnowskiej firmy Ambasador RP w Hadze, Janusz Stańczyk.

W stażach programów szkoleniowych OPCW bierze udział 79 firm m.in. BASF, Bayer, Lanxess, Mitsubishi Chemical. W tym roku do grona partnerów OPCW dołączyły Azoty Tarnów.

Czytaj więcej: Jakość 54

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8