BASF Polska rozpoczyna kampanię społeczną ''Chemia jest Kobietą''

BASF Polska rozpoczyna kampanię…

Wzorce kulturowe i systemy wartości funkcjonujące w społeczeństwach podlegają ciągłym, lecz stosunkowo powolnym zmianom. Mimo, że problematyka równego traktowania kobiet i mężczyzn na stałe zagościła w publicznej debacie w Polsce, to jednak wciąż w wielu sferach życia można obserwować przejawy stereotypowego postrzegania ról społecznych kobiet. Nie pozostaje to bez wpływu na pozycję Polek na rynku pracy i decyzje dotyczące kariery. Stereotypy są bowiem pierwszym ogniwem łańcucha dyskryminacji . Mogą wpływać też na to, że kobiety rezygnują z realizacji zawodowych marzeń. 

8 marca 2021 roku, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, firma BASF Polska postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do walki ze stereotypami związanymi z postrzeganiem branży chemicznej jako mało ''kobiecej''. Pomóc w tym ma właśnie zainagurowana kampania ''Chemia jest Kobietą'', która prezentuje sylwetki 8 kobiet pracujących w BASF, często na stereotypowo postrzeganych - tzw. męskich stanowiskach. Kampania ma być zachętą dla wszystkich kobiet, zarówno tych z dużym doświadczeniem, jak i tych, które dopiero zaczynają studia czy ścieżkę kariery, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym, co nas interesuje. Nawet jeżeli przez jakiś czas oznacza to pracę w środowisku zdominowanym przez jedną płeć.

- Kampania "Chemia jest Kobietą", którą rozpoczęliśmy 8 marca, to przykład inicjatywy mającej na celu poddanie pod dyskusję stereotypów związanych z rolą kobiet w przemyśle, a szczególnie w branży chemicznej. Ma zachęcać kobiety do podejmowania wyzwań, odważnego dążenia do spełniania marzeń, także tych związanych z mniej popularną czy oczywistą ścieżką kariery. Mam nadzieję, że kampania i biorące w niej udział bohaterki - nasze koleżanki z BASF Polska, będą inspiracją do odkrywania możliwości poza utartymi schematami, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Przy większej różnorodności zespołów zyskujemy wszyscy - powiedziała Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca, BASF Polska.

W ramach kampanii ''Chemia jest Kobietą'', zostało zrealizowanych 8 krótkich materiałów video prezentujących kobiety pracujące w BASF Polska, oraz pokazujących charakter i środowisko ich pracy.

- W Polsce studiuje więcej kobiet niż mężczyzn - według danych GUS za 2017 r. proporcja wynosiła 57,8% do 42,2%. Kobiety zdecydowanie rzadziej wybierają też kierunki ścisłe, postrzegane stereotypowo jako bardziej ‘męskie’, co przekłada się na dostrzegalne dysproporcje w zakresie reprezentacji kobiet w takich branżach jak chemiczna, technologiczna czy inżynieryjna. Jako UN Global Compact Network Poland wspieramy równość płci i zachęcamy biznes do podejmowania ambitnych celów w zakresie SDG 5 w Polsce i regionie. Przykładem takich działań jest właśnie kampania ‘Chemia jest kobietą’ BASF Polska, prezentująca sylwetki pracowniczek firmy, specjalistek w swoich dziedzinach, przełamujących stereotypy płciowe i odnoszących sukcesy w sektorach nadal niesłusznie postrzeganych jako ‘mniej kobiece’. Dlatego też z przyjemnością objęliśmy kampanię patronatem UN Global Compact Network Poland - Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland.

W zakładzie produkcji katalizatorów samochodowych BASF w Środzie Śląskiej, a więc związanym z branżą motoryzacyjną, prawie 30 procent wszystkich pracowników stanowią kobiety. Jedną z nich jest Agata Zawadzińska, Kierowniczka Inżynierii Procesu, która na co dzień razem ze swoim zespołem zajmuje się wprowadzaniem nowych technologii do produkcji seryjnej, a także optymalizacją istniejących już procesów. Z wykształcenia: chemiczka, studia ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją karierę w BASF Polska rozpoczęła zaraz po ukończeniu studiów, kiedy dostała się na staż, a zaraz potem dostała propozycję objęcia stanowiska Młodszego Inżyniera Procesu. Od tej pory kilkukrotnie awansowała.

agata-zawadzinska
Agata Zawadzińska, Kierowniczka Inżynierii Procesu

- Moja rola i mojego 11 osobowego zespołu w BASF Polska jest kluczowa jeśli chodzi o wprowadzanie nowych technologii. Wiedzę z naszej jednostki R&D musimy zaadaptować do skali przemysłowej, tak byśmy mogli produkować duże ilości produktu w jak najkrótszym czasie. (…) Skąd zainteresowanie chemią? Zawsze bardziej interesowałam się naukami ścisłymi, stąd wybór liceum o takim profilu. Chemia, spędzanie czasu w laboratorium bardzo mnie ciekawiło. W wolnym czasie gotuję i piekę, co jest dla mnie odpowiednikiem chemii w domowych warunkach - powiedziała Agata Zawadzińska.

Także Julita Skrzypiec, Kierowniczka ds. Zespołu Systemów Pomiarowych w fabryce katalizatorów samochodowych BASF Polska obala mit stanowiska dedykowanego mężczyznom. Kierując dwuosobowym zespołem jest odpowiedzialna za wszystkie urządzenia pomiarowe na terenie fabryki i tym samym pośrednio odpowiada za jakość produkowanych katalizatorów. Ukończyła Politechnikę Wrocławską, a z wykształcenia jest Technologiem Ropy Naftowej i Węgla oraz Logistykiem. W BASF zaczynała jako Laborant, pracowała także jako Technik Analityk oraz zdobywała doświadczenie w dziale Utrzymania Ruchu. Obecnie odpowiada za prawidłowe działanie ponad 4000 urządzeń.

julita-skrzypiec
Julita Skrzypiec, Kierowniczka ds. Zespołu Systemów Pomiarowych

- Zawsze ciągnęło mnie do technicznych rzeczy. Chyba odziedziczyłam to po rodzinie - dwóch moich dziadków było inżynierami. Kierunek studiów, który wybrałam brzmiał bardzo poważnie i interesująco, a dodatkowo na tamtym etapie chciałam pracować w kopalni. Można powiedzieć, że od zawsze intrygowały mnie tzw. typowo męskie zajęcia. Na moim obecnym stanowisku nie ma miejsca na nudę. Wykonuję pracę bardzo zróżnicowaną: kalibrujemy urządzenia, usuwamy usterki, programujemy sterowniki. Zdarza się, że muszę się czasem wspiąć na wysokość, by np. zdiagnozować jakiś czujnik. Po pracy także nie stronię od zajęć technicznych. Umiem wymienić gniazdko, zdarzyło mi się naprawić samochód. Ale relaksuje mnie także tworzenie biżuterii, a w wolnym czasie chodzę po jaskiniach - dodała Julita Skrzypiec.

Kamila Raczkowska to kolejna bohaterka kampanii ''Chemia jest Kobietą'', pracująca w zakładzie w Środzie Śląskiej. Z wykształcenia - geograf. Jest Dyrektorką działu Łańcucha Dostaw, ma w swoim zespole 70 osób. Czuwa nad procesami logistycznymi poczynając od ustaleń z klientami terminów dostaw, poprzez m.in. zaplanowanie kilkuetapowej produkcji seryjnej i zabezpieczenie pod nią surowców potrzebnych do wybudowania masy katalitycznej oraz wkładów katalitycznych, które w ostatnim etapie produkcji zostaną tą masą powleczone. Aby produkcja odbyła się na czas, jej dział musi zabezpieczyć odpowiedni poziom zapasów, skoordynować transport, testy, które poprzedzają produkcję seryjną oraz wsparcie systemu SAP przez ekspertów biznesowych. 

kamila-raczkowska
Kamila Raczkowska, Dyrektorka działu Łańcucha Dostaw

- Od samego początku mojej kariery pracowałam w zakładach chemicznych, ale w branży logistycznej znalazłam się przez przypadek. Największym wyzwaniem na moim stanowisku jest zapewnienie płynności produkcji. Istotne jest definiowanie potrzeb klientów, a następnie definiowanie procesów w zakładzie w oparciu o te potrzeby. To ode mnie zależy, czy pracę na produkcji powinniśmy planować na 3 lub 4 zmiany, lub czy zatrzymać którąś z linii produkcyjnych. Razem z działem sprzedaży musimy przewidzieć zamówienia naszych klientów, ich ewentualne wzrosty lub spadki na kolejnych kilka miesięcy, a następnie zabezpieczyć utrzymanie płynności produkcji naszych klientów - to ogromna odpowiedzialność - powiedziała Kamila Raczkowska.


Czytaj więcej:
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska