BASF ogłosił program jublieuszu

Historia BASF rozpoczęła się w 1865 r. od produkcji barwników. Kilka lat później uruchomiono produkcję amoniaku wykorzystywanego przy wytwórstwie nawozów. Następnie rozpoczęto przetwarzanie tworzyw sztucznych. Od tego czasu zakres działalności firmy stale się poszerza i obejmuje dziś produkcję substancji chemicznych, tworzyw sztucznych, ulepszaczy, środków ochrony roślin oraz ropy i gazu. BASF zaopatruje klientów w prawie każdej branży.

BASF od samego początku prowadzi działalność na skalę międzynarodową. Zaraz po założeniu BASF rozpoczął sprzedaż produkowanych przez siebie barwników na całym świcie. W 1885 r. firma wysłała menadżera do Chin z zadaniem znalezienia rynku zbytu.

- W tamtym czasie Chiny były nowym rynkiem na nieznanym w dużym stopniu kontynencie - powiedział dr Martin Brudermüller, wiceprezes zarządu BASF. - Praca tam wymagała pionierskiego zacięcia. Dziś jesteśmy największym zagranicznym inwestorem w branży chemicznej w Chinach.

Historię spółki w Chinach BASF zebrał w jubileuszowej książce zatytułowanej "Breaking New Ground" (Odkrywanie nowych lądów). Jej autorem jest Michael Grabicki, wieloletni szef Działu Media Relations w BASF. Książka zostanie wydana w językach angielskim, niemieckim i chińskim.

Oficjalna impreza jubileuszowa z udziałem zaproszonych gości odbędzie się 23 kwietnia 2015 r. w Ludwigshafen. Szczególnym punktem obchodów będzie premiera jubileuszowej kompozycji muzycznej, zatytułowanej "Sounds for 150" (Dźwięki na 150-lecie), do której pracownicy firmy z całego świata nagrali ponad 1200 typowych dźwięków BASF. Kompozytorem utworu jest Michael Nyman.

Planowane jest także nakręcenie filmu dokumentalnego ukazującego cały jubileuszowy rok, na którym znajdą się najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej poruszające chwile. W działaniach jubileuszowych udział weźmie wielokrotnie nagradzany reżyser Thomas Grube. Film będzie gotowy w kwietniu 2016 r.

Czytaj więcej: Branża chemiczna 429