Basell Orlen Polyolefins świętuje pięciolecie

Basell Orlen Polyolefins świętuje pięciolecie
Basell Orlen Polyolefins, lider na polskim rynku tworzyw sztucznych, świętuje pięć lat swojego istnienia. Jutro w Płocku zaplanowano specjalną uroczystość z tej okazji. BOP oferuje polietylen, polipropylen i zaawansowane materiały poliolefinowe. Są one wytwarzane w zakładach produkcyjnych w Płocku i międzynarodowej sieci produkcyjnej firmy Basell.

Basell Orlen Polyolefins jest spółką joint venture, utworzoną przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN Orlen S.A., w której każdy z partnerów ma 50 proc. udziałów. Jest też jedynym producentem poliolefin w Polsce.

Inwestycja, która doprowadziła do budowy płockich zakładów wystartowała w 2003 r. Była największą w branży petrochemicznej na naszym kontynencie. Po raz pierwszy zdarzyło się, że tak duże zakłady zostały wybudowane od podstaw. Zwykle bowiem na potrzeby tak wielkiej produkcji rozbudowywano istniejące już fabryki. Za prace inżynieryjne i konstrukcyjne oraz wyposażenie zakładu odpowiadała włoska firma Tecnimont.

Otwarcie zakładów Basell Orlen Polyolefins w Płocku

Równocześnie rozpoczęły się praca nad przygotowaniem nowoczesnej platformy logistycznej. W jej skład wchodzą 63 silosy, każdy o pojemności 400 ton. To z nich realizowany jest bezpośredni załadunek poliolefin na samochody. Platforma BOP uznawana jest za jedną z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych budowli w tej dziedzinie. Obsługuje załadunek i dystrybucję tysięcy kilogramów poliolefin na godzinę.

W Płocku powstały fabryki do produkcji polipropylenu według technologii Spheripol na licencji Basell oraz polietylenu wysokiej gęstości HDPE według technologii Hostalen.
Ich uruchomienie nastąpiło 30 września 2005 r. Wydajność instalacji zaprojektowano na 320 tys. ton HDPE i 400 tys. ton PP rocznie. Pełną moc produkcyjną osiągnęły w 2006 r. Dokładnie rok temu wielkość produkcji polipropylenu wytwarzanego w oparciu o technologię Spheripol przekroczyła 500 tysięcy ton. Stało się to po niespełna 600 dniach od uruchomiania fabryki. Warto wiedzieć, że technologie Spheripol i Hostalen należą do głównych procesów produkcyjnych poliolefin na świecie. Około połowa światowej produkcji polipropylenu powstaje w oparciu o technologię Spheripol. Również znaczna część produkowanego HDPE opiera się na procesie Hostalen.
Również w 2005 r. założono spółkę handlową Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż, która oferuje polskim przetwórcom tworzyw produkty z płockich instalacji oraz portfolio produktowego LyondellBasell Industries. Początkowo BOPS miało trzech autoryzowanych dystrybutorów. Teraz jest ich dwóch. Sa to firmy Krakchemia i Brenntag.

Polipropylen wytwarzany w BOP charakteryzuje się bardzo wysoką czystością polimeru oraz powtarzalnością właściwości, a także zapewnia stabilne przetwórstwo. Tworzywo Moplen stosowane jest do produkcji artykułów użytkowych gospodarstwa domowego, zakrętek i zamknięć, pojemników i opakowań, folii, mebli, zabawek, detali technicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, wyrobów tekstylnych, takich jak tasiemki, sznurki i osnowy do dywanów oraz do produkcji rur.

W 2006 r. przychody Basell Orlen Polyolefins ze sprzedaży wyniosły 1,368 mld zł.

Czytaj więcej: Rocznice 37