Bisfenol A zakazany w opakowaniach z tworzyw

Bisfenol A zakazany w opakowaniach z tworzyw
Unia Europejska wprowadza zakaz stosowania bisfenolu A przy produkcji opakowań z PET, polipropylenu i polietylenu.

Zakaz stosowania organicznej substancji bisfenol A (BPA) do produkcji tworzywowych butelek dla niemowląt wchodzi w życie w 2011 r. Komisja Europejska poinformowała już, że zakaz popiera większość rządów państw UE.

Unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli powołał się na nowe badania, które wykazały, że BPA może mieć negatywny wpływ na organizm ludzki. - Ta decyzja to dobra wiadomość dla europejskich rodziców, którzy mogą być pewni, że tworzywowe butelki dla niemowląt nie będą zawierały BPA - podkreślił Dalli.

Produkcja butelek dla dzieci z użyciem BPA ma być w państwach UE zakazana od marca 2011 roku, a import i sprzedaż takich butelek od czerwca 2011 r.

Bisfenol A zakazany w opakowaniach z tworzyw


Bisfenol A to wysoce toksyczny związek organiczny z grupy fenoli stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych. Jak wykazały badania kanadyjskie z lat 2005-2009, jest on kancerogenny i powoduje zaburzenia hormonalne u osób wystawionych na jego wpływ. Nie stwierdzono przy tym, aby szkodliwe były tylko wysokie dawki tego związku – niskie dawki BPA potrafią także powodować choroby i zaburzenia, np. u kobiet w ciąży.

BPA jest używany niemal na całym świecie, m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów oraz folii i jednorazowych pojemników tworzywowych do przechowywania żywności. Według badań amerykańskich, więcej tego związku znajduje się w tworzywach sztucznych pochodzących z krajów rozwijających się, ale występuje on także w tworzywach pochodzących z Europy Zachodniej i USA.

Kilka dni wcześniej także rząd Kanady zakazał używania środka. Tym samym państwo to stało się pierwszym na świecie, które sprzeciwiło się stosowaniu BPA. I to właśnie decyzja rządu kanadyjskiego przyczyniła się do zakończenia ponad dwuletnich dyskusji na temat bisfenolu A z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który oddalił naukowe obawy na temat szkodliwości substancji i jej wpływu na układ nerwowy. Europejski organ twierdził, że nie znalazł dowodów naukowych potwierdzających jaka jest tolerowana dzienna dawka bisfenolu.

Czytaj więcej: Ze świata 315 Prawo 232