Branża foliowa w dobie COVID-19

Zakład Produkcji Folii Efekt Plus specjalizuje się w obsłudze branży opakowaniowej oraz rolniczej. Jak z państwa perspektywy, jako dostawcy wyrobów dla tych sektorów, wygląda obecnie sytuacja w tych branżach?

Bardzo popularnym produktem służącym zabezpieczaniu ładunków jest folia stretch. Nie tylko ze względu na łatwość w użyciu, ale także na fakt, że jest to produkt niezwykle ekonomiczny. Częściowe odmrożenie gospodarki sprawiło że firmy produkcyjne, a co za tym idzie logistyczne, zaczęły stopniowo zwiększać wysyłkę swoich towarów, widzimy więc wzrost zapotrzebowania na tę folię – nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oczywiście w wyniku epidemii część firm jest nadal zamknięta i w związku z tym nie mogą pozwolić sobie na większe zamówienia, ale mamy nadzieję że z czasem ta sytuacja będzie ulegać poprawie.

Branża rolnicza jest z kolei zależna od czynników na które nie mamy wpływu, i mam tu na myśli warunki atmosferyczne. W tym roku doświadczyliśmy zarówno suszy jak i znacznych opadów, a co za tym idzie zapotrzebowanie tej branży jest bardzo zróżnicowane. My specjalnie nie odczuwamy zmiany, jeśli chodzi o ilość folii jaką sprzedawaliśmy tak dla przemysłu, jak i rolnictwa.

Duże zapotrzebowanie na folię dla celów rolniczych zauważamy z kolei ze strony kontrahentów zagranicznych i to, co ciekawe, reprezentujących rynek wschodni.

Chcielibyśmy przestać już mówić o epidemii, miała ona jednak tak znaczący wpływ na nasze życie, że trudno uciec od tego tematu. Jednym z jej skutków jest słaba kondycja firm recyklingowych, chociażby z powodu niskich cen granulatów virgin. Pojawiają się zatem różne pomysły, m.in. wprowadzenia podatku od plastiku. Temat surowców pochodzących z recyklingu staje się coraz bardziej powszechny. Jak kwestia produkcji wyrobów z regranulatów wygląda w waszej firmie?

Od dawna kładziemy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska. Nasza produkcja jest w zasadzie bezodpadowa, gdyż wszystkie odpady poprodukcyjne poddawane są recyklingowi materiałowemu na miejscu. Posiadamy linie przeznaczone do regranulacji i w związku z tym jesteśmy w stanie otrzymać wyselekcjonowany materiał, który ponownie wykorzystywany jest do wytwarzania folii. Stosujemy również specjalne systemy chłodzenia naszych linii produkcyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć taki poziom zużycia energii, który jest zdecydowanie korzystniejszy niż przy tradycyjnych systemach chłodzenia.

Oznacza to dla nas dużo mniejszą ilość zużytej energii elektrycznej potrzebnej do wyprodukowania 1 kilograma folii. Jak już wspomniałam, nasza firma bardzo poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, dlatego też wdrożyliśmy system zarządzania środowiskowego ISO 14001.

Jakie są najbliższe plany firmy?

Jeszcze w tym roku planujemy montaż i uruchomienie kolejnej linii technologicznej, która będzie zlokalizowana w naszym nowym zakładzie znajdującym się na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. Instalacja ta będzie przeznaczona do produkcji folii prestretch. Jest to produkt dedykowany przede wszystkim do zabezpieczania lekkich ładunków. Folia prestretch jest szczególną odmianą folii stretch i doskonałą dla niej alternatywą. Folię wstępnie rozciągniętą otrzymuje się poprzez odpowiednie rozciągnięcie supermocnej folii typu stretch. Dzięki temu otrzymuje się produkt o wysokiej odporności na przebicie oraz zwiększonej elastyczności w stosunku do zwykłego stretcha. Dodam, iż nasz nowy wyrób będzie produkowany in-line, czyli bezpośrednio na linii produkcyjnej, co sprawi że uzyskamy efekt prestretch bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń do przewijania. 

zdjecie-anna-radon-cholewa
Anna Radoń-Cholewa - dyrektor zarządzająca Zakładu Produkcji Folii Efekt Plus

Rozmawiał: Jacek Leszczyński


Czytaj więcej:
Folia 364
Wywiad 267
COVID-19 186