Bridgestone: opony z surowców w pełni odnawialnych

Bridgestone: opony z surowców w pełni odnawialnych
Informacja dobra: koncern Bridgestone zaprezentował koncepcyjną oponę wykonaną w całości z materiałów odnawialnych. Informacja gorsza: produkcja seryjna ma być możliwa dopiero od 2050 r.

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu Bridgestone zademonstrował koncepcyjną oponę wykonaną w technice „100 proc. materiałów odnawialnych”.

- Dywersyfikujemy regiony, w których produkowany jest kauczuk naturalny oraz zwiększamy zakres wykorzystywanych w produkcji wzmacnianych włókien roślinnych. Dodatkowo, składniki oparte na surowcach kopalnych, takie jak kauczuk syntetyczny, sadza techniczna oraz środki stosowane do mieszania kauczuku w oponie mają być syntetyzowane z biomasy. Następnym krokiem będzie ustanowienie ram badań i rozwoju oraz zapoczątkowanie podstawowych technologii koniecznych dla rozpoczęcia masowej produkcji. Ponadto stawiamy sobie za cel rozpoczęcie w 2020 r. komercyjnej sprzedaży niektórych materiałów odnawialnych stosowanych w procesie produkcyjnym – poinformował Bridgestone w swoim komunikacie.

Opracowanie koncepcji opony wykonanej ze „100% odnawialnych materiałów” jest przykładem wykorzystania zaawansowanych technologii materiałowych w celu spełnienia firmowego zobowiązania, aby od 2050 r. w produkcji opon wykorzystywać już tylko w pełni odnawialne materiały.

Jak wiadomo, sektor transportowy ma znaczący wpływ na środowisko, w szczególności w zakresie zużycia zasobów. W tym celu Bridgestone rozwija długoterminową wizję ekologiczną. Grupa zapoczątkowała inicjatywę stosowania odnawialnych materiałów chcąc wykorzystać swoje możliwości technologiczne i rozwojowe. Dokonanie tego będzie wymagało postępu szczególnie w obszarach poszerzania i dywersyfikacji zasobów odnawialnych. W odniesieniu do tego postępu Bridgestone już wcześniej ogłosił wiele projektów, np. inicjatywy dotyczące zasobów kauczuku naturalnego w postaci gwajuli srebrzystej oraz mniszka kok-sagiz.