Bydgoski Klaster Przemysłowy integruje branżę tworzyw sztucznych

Bydgoski Klaster Przemysłowy integruje branżę tworzyw sztucznych
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego Bydgoskiemu Klastrowi Przemysłowemu.

Bydgoskie stowarzyszenie, skupiające firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i narzędziowej, powstało w 2006 roku w celu integracji środowiska. Główne zadania Klastra to rozwijanie powiązań biznesowych oraz bliska kooperacja z jednostkami badawczymi. Obecnie w skład BKP wchodzi 25 firm z branży chemicznej, narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zdecydowana większość jest zlokalizowana w regionie kujawsko-pomorskim, choć są też firmy z Warszawy, Wrocławia i województwa lubelskiego. Klaster współtworzą instytucje okołobiznesowe: uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców, banki, fundusze poręczeniowe.

Firmy skupione w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym tworzą łańcuch dostawców. Oferują zarówno tworzywa sztuczne, jak i dodatki do nich. Wytwarzają także narzędzia do przetwórstwa tworzyw: formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, głowice wytłaczarskie i in. Przetwórcy produkują detale dla rozmaitych gałęzi przemysłu, między innymi motoryzacyjnej - w Bydgoszczy produkuje się obecnie elementy z tworzyw sztucznych np. dla Audi, Volvo czy Mercedesa.

Dużym atutem Klastra jest zapewnienie firmom dostępu do najnowszych zdobyczy nauki dzięki bliskiej współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. Zakład Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw UTP, dysponujący nowoczesnym laboratorium, opracowuje nowe technologie i produkty, współpracuje z firmami w dziedzinie wdrażania wyników badań oraz realizuje usługi badawcze. Współpraca uczelni i firm obejmuje także kształcenie przyszłej kadry pracowniczej.