Bydgoski Klaster Przemysłowy kładzie nacisk na edukację

Konferencja branżowa, która również odbyła się w BCT-W dotyczyła tworzyw sztucznych, ich barwienia oraz materiałów pomocniczych. Trzeba przyznać, że doskonała współpraca Klastra ze światem nauki zaowocowała, chociażby w tym przypadku, doborem znakomitych prelegentów, wśród których znalazły się takie osobistości z dziedziny przetwórstwa polimerów jak prof. dr hab. inż. Tomasz Sterzyński z Politechniki Poznańskiej, dr hab. Kazimierz Piszczek i dr hab. inż. Dariusz Sykutera z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Wśród kilkudziesięciu obecnych na sali słuchaczy, w zdecydowanej większości, przedstawicieli firm członkowskich Klastra, można było również dostrzec prof. dr. hab. inż. Marka Bielińskiego z UTP czy dr. hab. inż. Zenona Tartakowskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, organizatora znanej, cyklicznej konferencji "Recykling i odzysk materiałów polimerowych. Nauka - przemysł".

Konferencja BKP


Profesor Sterzyński omówił współczesne trendy materiałowe w przetwórstwie nowoczesnych modyfikowanych tworzyw sztucznych oraz warunki ich przetwórstwa.

Tomasz Sterzyński

prof. dr hab. Inż. Tomasz Sterzyński, Politechnika Poznańska

Kwestie dotyczące modyfikacji fizycznej polimerów i środków pomocniczych w przetwórstwie omówił dr hab. inż. Kazimierz Piszczek z UTP.

- Za pomocą syntezy możemy uzyskiwać materiały o odpowiednich właściwościach. Jest to jednak metoda na ogół droga. Rozwiązaniem jest stosowanie sprawdzonych i tanich materiałów, niespełniających co prawda wszystkich naszych oczekiwań, a których cechy można jednak modyfikować poprzez dodanie odpowiednich środków, np. stabilizatorów. Pamiętać też należy, że niektórych polimerów nie da się przetwarzać bez udziału stabilizatorów. Są to np. polimery zawierające duże podstawniki boczne, takie jak PVC - tłumaczył Kazimierz Piszczek.

Kazimierz Piszczek

dr hab. inż. Kazimierz Piszczek, prof. nadzw. UTP

W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje słowo „hybryda”, które według definicji słownikowej określa rzecz otrzymaną w wyniku połączenia dwóch różnych elementów. Dr hab. inż. Dariusz Sykutera przeanalizował konstrukcje o strukturze hybrydowej i właściwości wytworów hybrydowych oraz znaczenie procesu wtryskiwania w wytwarzaniu wyrobów o strukturach złożonych.

Dariusz Sykutera

dr hab. inż. Dariusz Sykutera, prof. nadzw. UTP

Stanislav Sulla z firmy Konica Minolta Sensing Europe omówił funkcjonalność systemu zarządzania barwą Colibri, który został stworzony z myślą o projektantach, producentach, właścicielach marek i firmach zarządzającym marką. Pomaga on ściśle specyfikować, komunikować, produkować i kontrolować kolor w łańcuchu dostaw.

Adam Drążek z Lifocolor Farbplast omówił środki barwiące i ich techniczne ograniczenia w barwieniu polimerów oraz kolorystyczne ograniczenia w stosowaniu barwników.

Konferencję zakończyła prelekcja Dawida Marciniaka z UTP, który omówił najnowsze trendy na rynku technologii wytwarzania przyrostowego z użyciem tworzyw polimerowych.

JL

brak
 

Bydgoski Klaster Przemysłowy skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szereg instytucji okołobiznesowych

Polska