Ceny poliolefin w Polsce znacząco wzrosły

Ceny poliolefin w Polsce znacząco…

Zgodnie z komentarzami uczestników rynku, producenci gotowych wyrobów z tworzyw sztucznych nie są bardzo aktywni.

- Jest popyt i zainteresowanie cenami, ale przetwórcy nie spieszą się z zakupami. Niektórzy z nich kupili większe ilości surowców w zeszłym miesiącu, kiedy stało się jasne, że cena tylko będzie rosnąć - powiedział jeden z polskich handlowców.

- Zarówno polietylen, jak i polipropylen są poszukiwane. Jeśli jednak trzeba wyróżnić któryś z tych produktów, to wyróżniłbym PE, o którego dostępność pyta się najczęściej - dodaje inny.

Sytuacja niedoboru materiałów na rynku utrzymuje się. Polietylen wysokociśnieniowy jest określany jako najbardziej deficytowy produkt na rynku.

- Cokolwiek możemy kupić, sprzedajemy natychmiast. Nie jest możliwe zrobienie przynajmniej jakiegoś zapasu LDPE w magazynie - powiedział jeden z polskich traderów. - Producent z fabryki w Niemczech nie podał żadnych ilości powyższego materiału.

Chem-Courier został poinformowany, że jeden z producentów z Europy Środkowej odmówił sprzedaży polipropylenu polskiemu handlowcowi. Globalny producent we wrześniu nie oferował LLDPE i HDPE produkowanych w Arabii Saudyjskiej, a jedynie z europejskich fabryk. Jednocześnie wspomniany producent nie oferuje HDPE do sprzedaży spotowej, tylko w ramach kontraktu. Uzbecki producent nie złożył jeszcze oferty. Warto również zauważyć, że LyondellBasell ogłosił zamknięcie fabryki PP we Włoszech.

Cena wzrosła bardziej niż przewidywano. Najprawdopodobniej producenci postanowili "wziąć rynek w swoje ręce", nie poddawać się panice rynkowej i nie sprzedawać surowca niemal po kosztach własnych. Ograniczenie mocy produkcyjnych do 70-80% przez tak długi okres, plus celowe przetrzymywanie materiałów w magazynach, niestabilna sytuacja gospodarcza w Polsce i Europie doprowadziły do niedoborów i możliwości wzrostu cen. Jednocześnie, według Chem-Courier, niektórzy producenci w tej chwili odmawiają obniżenia cen nawet o 20 euro za tonę.

Według Chem-Courier, globalny producent podniósł ceny średnio o 140 euro w stosunku do ubiegłego miesiąca. Producenci z Europy Środkowej i Wschodniej podnieśli ceny PP o 120-180 euro w stosunku do sierpnia.

Przetwórcy uaktywnią się dopiero w połowie miesiąca. Na razie producenci wyrobów gotowych uważnie obserwują sytuację i liczą na obniżkę cen. Jednak producenci nie planują obniżać kosztów materiałów. Chem-Courier oczekuje, że cena pozostanie na tym poziomie do końca tego miesiąca. W październiku ceny prawdopodobnie zostaną ponownie podniesione. Chem-Courier otrzymał już potwierdzenie transakcji na LDPE folii w cenie 1235 euro za tonę DDP z dostawą w październiku.