Czyszczenie suchym lodem także w przemyśle tworzyw sztucznych

Branża tworzyw sztucznych i opakowań, to dwa sektory, obok przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, drukarskiego, spożywczego, wykorzystujące korzyści przynoszone przez proces czyszczenia suchym lodem.

Suchy lód jest używany do czyszczenia strumieniowego. Proces ten przypomina piaskowanie, lecz zamiast piasku używany jest delikatniejszy granulat o średnicy 3 mm wyglądem przypominający ryż. Technologa czyszczenia suchym lodem posiada absolutną przewagę w zastosowaniach przemysłowych, ponieważ nie pozostawia odpadów w postaci środka czyszczącego, wody lub rozpuszczalników, nie niszczy powierzchni czyszczonych, a czyszczenie jest możliwe bez wyłączania urządzeń.

Czyszczenie suchym lodem to stosunkowo nowa metoda odbywająca się z wykorzystaniem granulek dwutlenku węgla w stałym stanie skupienia. Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w fazie stałej. Granulat suchego lodu powstaje w wytwornicy granulatu poprzez rozprężenie ciekłego CO2 do postaci śniegu i przetłoczenie go przez matrycę. Gęstość granulatu wynosi ok. 1300 kg/m3, temperatura równa jest - 78 st. C, zaś granulat po podgrzaniu przechodzi bezpośrednio w stan gazowy.

Czyszczenie suchym lodem posiada wiele zalet nad innymi metodami czyszczenia takimi jak piaskowanie, śrutowanie, szkiełkowanie. Od pewnego czasu czyszczenie suchym lodem stało się preferowaną metodą ze względu na przepisy o ochronie środowiska oraz organizacji procesów produkcyjnych. Z tych powodów np. przemysł tworzyw sztucznych musi zminimalizować ilość produkowanych odpadów.

Sama metoda bazuje ona na trzech zjawiskach. Pierwsze to czyszczenie mechaniczne. Granulki suchego lodu wydostają się z prędkością ultradźwiękową z pistoletu i uderzają w powierzchnię. Drugie zjawisko to czyszczenie przy udziale temperatury, które polega na tym, ze niska temperatura granulek suchego lodu, dochodząca do –79 st. C, powoduje mikrotermiczny szok. Następuje pęknięcie i rozwarstwienie zanieczyszczeń. Wreszcie trzecie zjawisko to czyszczenie dzięki sublimacji. Granulki wbijają się w szczeliny zanieczyszczeń w których sublimują (eksplodują) wraz ze zwiększeniem własnej objętości około 400 razy. Podczas uderzenia, suchy lód wywołuje mikro termiczny szok, który niszczy połączenia pomiędzy zanieczyszczeniem i podłożem. Wysokie ciśnienie usuwa zabrudzenia z powierzchni, a granulat suchego lodu paruje do atmosfery pozostawiając podstawowe zanieczyszczenie.

W jakiej sytuacji w sektorze tworzyw sztucznych można sięgnąć po tę metodę?

Procesy związane z wtryskiem tworzyw sztucznych tworzą nowe warstwy na formach, wytłaczarkach. Czyszcząc je suchym lodem oszczędza się czas, ogranicza zużycie narzędzi i form.

Warto zaznaczyć również, że metoda suchego lodu dzięki swojemu łagodnemu i nieniszczącemu powierzchnie działaniu pozwala znacznie przedłużyć żywotność choćby czyszczonych form. Ponieważ suchy lód nie przewodzi prądu elektrycznego, ani nie stanowi środka korozjotwórczego, więc części i elementy wrażliwe na korozję i pracujące pod napięciem elektrycznym można nim czyścić całkowicie bezpiecznie. Czyszczenie pojedynczych części i elementów większych maszyn, czy urządzeń jest nieskomplikowane, gdyż stosowana metoda nie wymaga ich wymontowania, ani nawet odłączenia napięcia elektrycznego. Jak przekonują fachowcy największą zaletą omawianej metody jest jednak minimalna ilość pozostałych po jej zastosowaniu odpadów i brak konieczności ich specjalnej utylizacji, czy składowania, co znacznie obniża koszty.