D2W - ekologiczne opakowania przyszłości

Użyteczność opakowań oksy-biodegradowalnych jest bardzo szeroka. Czas potrzebny na okso-biodegradację plastiku może być programowany na etapie produkcji i może trwać od kilkunastu miesięcy do kilku lat przez cały czas określonej żywotności spełniając założone parametry (wytrzymałość, kolor, nadruk). Posiadają one właściwości dające możliwość wykonywania nadruków oraz możliwość przygotowania produktu na życzenie, na podstawie pobranej próbki od klienta. Reklamówki produkowane z okso-biodegradowalnych plastików nie przeciekają. Odpady organiczne mogą być umieszczane w okso-biodegradacyjnych torbach plastikowych w domach, restauracjach, szpitalach itd., a także umieszczane prosto w obszarach do kompostowania gdzie zapach, choroby przenoszone przez muchy, oraz niebezpieczeństwo zakażenia jest efektywnie minimalizowane. Takiej torby nie potrzeba więcej otwierać, ani oddzielnie składować.

Okso-biodegradadowalne tworzywo jest szczególnie użyteczne na zapleczu w supermarketach, gdzie przeterminowane i niezdatne do użytku produkty organiczne mogą być wkładane do okso-biodegradowalnych zbiorczych toreb, a te z kolei umieszczane są w obszarach do kompostowania lub palarniach na biogaz. Okso-biodegradadowalny plastik jest też idealny do pakowania produktów spożywczych przed zamrożeniem, ponieważ okres rozpadu w niskiej temperaturze zostaje wydłużony, a po rozmrożeniu ulega przyspieszonej degradacji w normalnej temperaturze.

Worki okso-biodegradowalne są lepsze niż kosze ponieważ można je łatwiej i szybciej zebrać niż kosze, mogą być produkowane w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb, nie potrzebują drogich pojazdów wyposażonych w specjalne windy, są łatwe w magazynowanie przez domowników i mogą być dostarczane w rolkach. Co więcej po napełnieniu mogą być szczelnie zamknięte eliminując przykry zapach i otaczające zwykłe kosze muchy. Przezroczyste worki umożliwiają zbierającym (np. pracownikom wysypiska) zobaczyć ich zawartość. Kosze wykonywane z wytrzymałego, konwencjonalnego plastiku w końcu muszą zostać wyrzucone i wymienione na nowe.

Obecnie dostępne technologie biodegradowalne:
  • photo-degradowalne - reagują na światło ultrafioletowe ale ponieważ nie są jednocześnie okso biodegradowalne, dlatego nie będą degradować na wysypisku śmieci czy w ciemnym środowisku.
  • hydro-biodegradowalne - przeważnie bazujące na skrobi, wymagają wilgoci i biologicznie aktywnego środowiska, by proces degradacji mógł zaistnieć. Ponieważ przeważnie pochodzą z kukurydzy i innych produktów rolniczych, wiele jednocześnie zawiera dużą ilość poliestrów. Również genetycznie modyfikowane uprawy używane są do produkcji części tych produktów.
  • oksy-biodegradowalne - degradują w każdym - otwartym i zamkniętym środowisku - nawet bez obecności wody. Mogą być programowane przez producenta tak, by degradowały w określonym z góry czasie, który spełnia wymagania stawiane przez użytkownika. Są silniejsze i bardziej wszechstronne niż powyższe alternatywne technologie. Jest to najtańsza technologia. Mogą być odzyskiwane i produkowane z odzyskanego surowca. Podczas rozkładu węgiel jest wolniej uwalniany z plastiku okso-biodegradowalnego, a co za tym idzie węgiel ten staje się pożywieniem dla rosnących roślin. Są bezpieczne w bezpośrednim kontakcie z żywnością i bezpieczne dla gleby.