Drukuj

Duża afera na światowym rynku dodatków do tworzyw EU fines additive firms €173m for price fixing

Komisja Europejska nałożyła potężne kary na czołowych europejskich producentów dodatków do tworzyw sztucznych. Ukaranych zostało dziesięć firm.

Producenci dodatków przez szereg lat dopuszczali się zmowy cenowej, która należy do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego oraz stworzenie kartelu, czyli nieformalnego porozumienia pomiędzy podmiotami posiadającymi decydujący wpływ w tej samej lub podobnej gałęzi gospodarki, mającego na celu całkowitą kontrolę nad rynkiem i jego regulację poprzez ustalanie ceny, poziomu popytu i podaży. Tworzenie karteli jest nielegalne zarówno w Unii Europejskiej jak i Stanach Zjednoczonych.

W zabroniony proceder przez szereg lat były zaangażowane takie firmy jak Akzo, Baerlocher, Ciba, Elementis, Elf Aquitaine (Arkema France), GEA, Chemson, Faci oraz Reagens and AC Treuhand.

Największymi winowajcami Komisja Europejska uznała Cibę i Akzo Nobel. Pierwsza z firm, przejęta niedawno przez BASF, została ukarana 68,4 mln euro kary, druga 40,6 mln euro.

Wartość rynku na którym dokonywano niedozwolonych praktyk Komisja Europejska wyceniła na 173,9 mln euro. Za głównego organizatora kartelu uznano Arkemę, ale razem z Cibą i Baerlocherem koncern ten współpracował ze śledczymi wyjaśniającymi aferę, więc w konsekwencji został potraktowany łagodniej.

Czytaj więcej: Ze świata 307 Rynek 822


Anonymous Anonymous
*.229.50.22

Wysłany: 2009-11-13 22:36:51

Najśmieszniejsze było tłumaczenie jednej z tych firm, że nic nie wiedziała, że robi coś złego.