ENGEL z kompleksowym programem inject 4.0 na targach Fakuma 2017

smart service

Nowy portal e-connect już działa

Aby zwiększyć dostępność maszyn i gniazd produkcyjnych, smart service stawia na wsparcie techniczne online, zdalne serwisowanie oraz zapobiegawcze utrzymanie ruchu bazujące na danych z maszyny. Od targów Fakuma 2017 roku wszystkie produkty smart service ENGEL są zintegrowane w portalu dla klientów e-connect. Ułatwia on i przyspiesza komunikację między przetwórcami a ENGEL, umożliwiając w każdym czasie i w każdym miejscu podgląd stanu maszyny,statusu realizacji zleceń serwisowych, zleceń w ramach wsparcia technicznego oraz sprawdzenie cen i dostępności części zamiennych. Chcąc spełnić nowe wymagania związane z programem Przemysł 4.0, ENGEL całkowicie przebudował swój portal dla klientów. Do targów Fakuma 2017 pojawi się nowa wersja dla rynków Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Następne w kolejności będą inne kraje Europy oraz Stany Zjednoczone.

Unikanie nieplanowanych przestojów maszyn

Teraz także e-connect.monitor jest zintegrowaną platformą. Dzięki temu przetwórca może w każdej chwili sprawdzić stan krytycznych elementów maszyny i z wyprzedzeniem zaplanować prace utrzymania ruchu, obejmujące między innymi montaż części zamiennych. Dzięki e-connect.monitor po raz pierwszy można kontrolować krytyczne elementy wtryskarki podczas bieżącej pracy i prognozować pozostały okres użytkowania.

ENGEL przedstawił już dwa moduły dla tego rozwiązania - z jednej strony bazująca na stanie maszyny predykacyjna konserwacja ślimaków plastyfikujących, z drugiej śruby napędowej. Na targach Fakuma ENGEL zaprezentuje, jak za pomocą e-connect.monitor określić stan ślimaków plastyfikujących przez ściankę cylindra masy. W branży motoryzacyjnej jest to już stosowane przypadku w dużych maszyn.

Drugi moduł do kontroli online napędu części zamykania i części wtryskowej został zaprojektowany specjalnie dla całkowicie elektrycznych wysokowydajnych zastosowań w branży opakowań. Klienci testowi mogą już dzisiaj zdobyć aktualne informacje o stanie śruby napędowej używając nowego portalu dla klientów e-connect.

smart production

Wyjątkowo głęboka pionowa integracja danych

W kąciku eksperckim smart production skoncentrowano się głównie na systemie MES authentig. Został on opracowany przez Manufacturing Execution System z T.I.G. Technische Informationssysteme GmbH, który od prawie roku jest częścią koncernu ENGEL. Dzięki integracji T.I.G. w grupie ENGEL obie firmy połączyły swoje know-how w zakresie MES oraz wieloletnie doświadczenie związane z globalnymi projektami MES, osiągając w ten sposób jeszcze wyższy wskaźnik innowacyjności.

Dostosowany do specyficznych wymagań branży przetwórstwa tworzyw , system authentig zapewnia sięgającą bardzo głęboko, bo aż do poziomu poszczególnych gniazd, pionową integrację danych. Oprogramowanie gwarantuje przejrzystość, aby między innymi optymalnie wykorzystać dostępne możliwości parku maszynowego lub porównać wskaźniki wydajności z celami ekonomicznymi. System MES jest zbudowany modułowo, dzięki czemu rozwiązanie można dostosować do indywidualnych wymagań przetwórcy. Nowością na targach Fakuma jest certyfikowany interfejs z SAP, który ułatwia integrację danych między MES authentig a systemem ERP SAP.

Niezawodne eliminowanie drogich obciążeń szczytowych

„Energy“ jest najnowszym modułem authentig, który będzie na żywo prezentowany na targach Fakuma. Zapewnia ono nie tylko przejrzystość zużycia energii przez poszczególne urządzenia odbiorcze w zakładzie przetwórczym, ale pozwala również na niezawodne eliminowanie dużych skoków zapotrzebowania na energię. Jest to możliwe dzięki określeniu indywidualnych limitów zużycia adekwatnych do sytuacji, a następnie dynamicznemu przydzielaniu z góry określonych ilości energii danemu odbiornikowi. To inteligentne zarządzanie halą może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów zużycia energii przez park maszynowy. Moduł wspiera przetwórców w procesie certyfikacji ich systemu zarządzania energią zgodnie z normą ISO 50001.

Na Fakuma wszystkie wtryskarki na stoisku ENGEL będą połączone w sieć za pomocą systemu authentig. ENGEL pokaże również, jak łatwo jest zapewnić nieprzerwaną identyfikowalność parametrów technologicznych dzięki MES. Na wszystkich logotypach inject 4.0 produkowanych na targach będzie nadrukowywany kod QR. Jeszcze długo po zakończeniu Fakuma goście tragów będą mogli sprawdzić dane procesowe każdej indywidualnej części, zapisane przez system authentig.

Źródło: ENGEL