Elana i SK Eurochem głównymi odbiorcami PTA

Toruńska Elana należąca do grupy Boryszew oraz włocławska spółka SK Eurochem, której większościowym udziałowcem jest koreański koncern chemiczny SK Chemicals, będą głównymi odbiorcami kwasu tereftalowego (PTA) wytwarzanego w instalacjach, których budowę wkrótce rozpocznie PKN Orlen. Do tej pory obydwie spółki nabywały ten kwas za granicą. W Polsce bowiem jego produkcji jak dotąd nie było.

W tym miesiącu PKN Orlen podpisał kontrakt z japońską firmą Mitsubishi Heavy Industries na projekt techniczny oraz dostawę materiałów, urządzeń i usług technicznych związanych z budową wytwórni kwasu tereftalowego (PTA).

Koszt powstania instalacji kwasu tereftalowego i instalacji paraksylenu w PKN Orlen to ok. 1 mld euro. Moce produkcyjne instalacji PTA wyniosą 600 tys. ton rocznie. Produkcja ruszy pod koniec 2010 r., a dojście do maksymalnego poziomu produkcji może zająć dwa lata.

Spółka planuje też budowę nowoczesnej jednostki paraksylenu (PX), bezpośredniego surowca do produkcji kwasu. Po jej uruchomieniu, dotychczasowa zostanie zamknięta. W efekcie, produkcja paraksylenu wzrośnie z 40 tys. ton do 400 tys. ton rocznie.

Łączna wartość tych inwestycji wynosi ok. 1 mld euro, z czego ok. 60 proc. tej kwoty przypadnie na PTA, a pozostałe ok. 40 proc. na PX. Sama budowa instalacji produkcyjnej PTA kosztować będzie ok. 600 mln euro.

Początkowo połowa produkowanego kwasu tereftalowego będzie trafiać na rynek polski, a połowa za granicę. Z czasem większość produkcji ma być sprzedawana w Polsce.

Głównymi odbiorcami w Polsce są toruńska Elana z grupy Boryszewa i spółka z Włocławka, SK Eurochem, której większościowym udziałowcem jest koreański koncern chemiczny SK Chemicals. Te podmioty będą odbierać połowę wytwarzanego kwasu tereftalowego.

Zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat w tempie ok. 8-10 proc. rocznie. Światowa produkcja PTA w roku 1970 wynosiła zaledwie 1,75 mln ton, podczas gdy w 2006 r. przekroczyła już znacznie 30 mln ton.

Według prognoz na okres 2003-2010 tylko w Europie Zachodniej średnioroczny wzrost zapotrzebowania na PTA wynosi 6 proc. rocznie. Powodem tak dynamicznie rozwijającego się popytu jest wykorzystywanie kwasu tereftalowego głownie w przemyśle tworzyw sztucznych.

Na całym świecie kwasu PTA używa się głównie do włókien przemysłowych. W Polsce z kolei trzy czwarte idzie na produkcję PET.

Kwas tereftalowy stosowany jest zwłaszcza do produkcji włókien poliestrowych (m.in. elany) oraz włókien poliamidowych (tzw. poliaramidowych) o dużej wytrzymałości na zrywanie np. typu kevlar.


brak
 

Specjalnością firmy Elana PET jest skup tworzyw sztucznych i recykling PET. Nasze doświadczenie sięgające 1998 roku pozwala nam produkować m.in. płatki PET

Polska