Elana może wejść w tworzywa biodegradowalne

Elana może wejść w tworzywa biodegradowalne
Firma Elana, będąca oddziałem spółki Boryszew ma nową strategię rozwoju. Zapisano w niej m.in. możliwość wejścia na rynek tworzyw biodegradowalnych.

Kluczowe punkty nowej strategii Elany to m.in. budowa parku technologicznego w Toruniu oraz centrum usług logistycznych Business Park. Wszystko to miałoby się znaleźć na rozległych terenach o wielkości 150 hektarów, które w tej chwili należą do przedsiębiorstwa.

Oprócz inwestycji w usługi dokument kreślący przyszłość Elany na kilka kolejnych lat przewiduje rozwinięcie działalności podstawowej, czyli produkcji włókien z tworzyw sztucznych. Elana chce podwoić produkcję włókien ciętych do 2 tys. ton miesięcznie. Rozważa również uruchomienie produkcji tworzyw biodegradowalnych, ale będzie to związane z uwarunkowaniami rynkowymi, kształtem tego sektora i możliwościami dalszego rozwoju w tym zakresie.

Elana do grupy giełdowej Boryszewa trafiła cztery lata temu. Jednak dwa lata temu zaczęły się jej kłopoty, gdy była zmuszona ograniczyć produkcję, a co za tym idzie zatrudnienie. Kilka miesięcy temu nawiązała współpracę z węgierskim oddziałem międzynarodowego koncernu General Electric. Efektem było powołanie spółki Torlen, która przejęła część pracowników i rozpoczęła wytwarzać poliestrowe włókna techniczne. Elana zainicjowała też wyprzedaż niepotrzebnych nieruchomości i urządzeń. W konsekwencji tych działań pierwsze półrocze tego roku zamknęła z zyskiem netto 11,2 mln zł. Rok temu w analogicznym czasie straciła 33 mln zł.

Czytaj więcej: Rynek 828 Inwestycje 714