FANUC jedną z najbardziej innowacyjnych firm świata 2016

FANUC jedną z najbardziej…
Magazyn MIT Technology Review, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology, opublikował raport "50 Smartest Companies 2016". Eksperci wyróżnili 50 przedsiębiorstw, które łączą innowacyjność w dziedzinie technologii z efektywnością modelu biznesowego. FANUC jako globalny lider technologii CNC i robotyki oraz jedyny masowy producent robotów przemysłowych zajął w nim 27. miejsce.

W rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw według "MIT Technology Review" znalazły się takie firmy jak: Amazon, Alphabet (grupa Google), Facebook, Microsoft, IBM, Tesla czy Snapchat. Na liście nie zabrakło również obiecujących startupów m.in. 23andMe (pionier w dziedzinie badań DNA dostępnych dla konsumentów), 24M (innowator technologii baterii) czy Didi Chuxing - transportowa platforma mobilna, która pokonała Ubera na rynku chińskim. W tak elitarnym gronie liderów technologicznych nie mogło zabraknąć również firmy FANUC, największego producenta robotów przemysłowych na świecie, która przez ekspertów MIT Technology Review została wyróżniona i doceniona za wkład w rozwój technologii automatyzacji produkcji.

Szczególnym uznaniem ekspertów cieszyły się rozwiązania technologiczne firmy FANUC umożliwiające łączenie robotów i maszyn produkcyjnych w sieć, którą użytkownicy mogą zarządzać w sposób zdalny, za pomocą urządzeń mobilnych i dedykowanych aplikacji.

- Nowoczesne rozwiązania technologiczne stworzone przez japońskich konstruktorów firmy FANUC otwierają zupełnie nowe możliwości przed produkcją przemysłową - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes polskiego oddziału firmy FANUC. - Rozwój technologii zmienia zarówno oblicze samych maszyn, jak i ich postrzeganie przez człowieka. Dziś są one niezbędnymi ogniwami w produkcji, w pełni zasługującymi na miano partnerów współpracujących z producentami. Na bieżąco generują raporty o statusie produkcji i komunikują się z właścicielem np. wysyłając wiadomości e-mail lub sms, zawierające szczegółowe dane o postępach procesów lub problemach, które mogą je zakłócić.

Uwadze jury rankingu nie uszedł również fakt, że FANUC już w 2015 roku wspólnie z wybranymi partnerami stworzył przełomowe produkty technologiczne spełniające wszelkie wymogi fabryki przyszłości, będącej realizacją koncepcji Przemysł 4.0. Przykładem takiego produktu jest system FIELD - FANUC Intelligent Edge Link and Drive system, który kompleksowo łączy zarówno maszyny CNC oraz roboty jak i dodatkowe urządzenia peryferyjne czy czujniki w celu dostarczania zaawansowanych danych i ich analizę. Platforma ta umożliwia nie tylko optymalizację produkcji ale przenosi ją na niespotykane do tej pory poziomy zaawansowania. Dzięki niej znacznie zwiększa się niezawodność maszyn, jakość, elastyczność oraz szybkość produkcji, co z kolei przekłada się na podniesienie poziomu efektywności parku maszynowego (OEE) oraz zwiększenie opłacalności produkcji. Dodatkowo system umożliwia zaawansowanym maszynom "uczenie się".

Dzięki współpracy z partnerami FANUC dostarczy swoim użytkownikom kompletne rozwiązanie technologiczne obejmujące sieci, infrastrukturę obliczeniową, aplikacje oraz oprogramowanie pośredniczące. Dzięki tej otwartej platformie - twórcy aplikacji, czujników, producenci urządzeń peryferyjnych, integratorzy systemów będą mogli budować rozwiązania, które poprawiają sprawność sprzętu, zwiększają wydajność i jakość produkcji.

FANUC


Kolejnym aspektem, na który zwrócili uwagę eksperci magazynu MIT Technology Review wyróżniając firmę FANUC są samo uczące się roboty. Ich wprowadzenie do produkcji było możliwe dzięki innowacji technologicznej stworzonej przez firmę FANUC oraz japońskiego specjalistę w rozwoju sztucznej inteligencji, firmę Preferred Networks. Roboty FANUC wykorzystują w procesie samo uczenia się technikę znaną jako "deep reinforcement learning". Wielokrotnie wykonują tę samą czynność np. pobieranie cylindrycznego przedmiotu z kosza, a jednocześnie zbierają i analizują obrazy poszczególnych prób zarejestrowane przez kamerę (tagując je jako sukces lub porażka), a na tej podstawie przewidują w jaki sposób najlepiej wykonać czynność, aby jej efekt był zgodny z oczekiwaniami. Czym większa liczba prób, tym większa precyzja wykonania zadania.

- Po ośmiu godzinach niezależnej nauki i 5 tys. wykonanych prób robot osiąga 90 procent dokładności, która jest prawie taka sama jak w przypadku, gdyby to człowiek zaprogramował robota do wykonania zadania - powiedział Shohei Hido, dyrektor badań w firmie Preferred Networks.

Wprowadzenie innowacji decyduje o tym, że robot może wykonywać zadania samodzielnie, znacznie szybciej i bez potrzeby poświęcania dodatkowego czasu na jego programowanie do pracy w ograniczonym środowisku procesowym.

- To działa z dnia na dzień - dodaje Hido. - Robot uczy się nocą, a następnego ranka jest idealnie dostrojony.

To dopiero początek zmian, które innowacja wprowadzi do produkcji.

- Wystarczy wyobrazić sobie korzyści, które wynikną z połączenia kilku robotów FANUC, równolegle wykonujących tę samą czynność, a następnie dzielących się nabytą wiedzą i umiejętnościami - zaznacza Jędrzej Kowalczyk. - Biorąc pod uwagę wspomniany już przykład pobierania cylindrycznego detalu z kosza nie da się ukryć, że jeden robot uczy się zadania w osiem godzin, ale osiem robotów przejdzie ten sam proces w zaledwie godzinę. Korzyści jakie producenci będą osiągać w wyniku wymiany informacji pomiędzy dziesiątkami czy setkami robotów pracujących na hali wydają się być dziś niewyobrażalne.

FANUC


Uzasadnieniem tak wysokiej lokaty marki FANUC w gronie najbardziej innowacyjnych firm świata jest z pewnością również nowa linia zielonych robotów współpracujących. W 2015 roku japoński producent zaprezentował pierwszego zielonego robota CR-35iA, zasługującego na miano najsilniejszego robota współpracującego na świecie. To nowatorskie podejście, w szczególności do kwestii bezpieczeństwa i komfortu pracy operatorów maszyn, spotkało się z dużym uznaniem producentów. W odpowiedzi na zainteresowanie rynku, japoński koncern zdecydował się na poszerzenie swojej oferty o kolejne zielone roboty. W pierwszej połowie 2016 r. FANUC zaprezentował mniejszy model robota współpracującego - CR-7iA o udźwigu 7 kg, który z uwagi na wszechstronność zastosowań, odpowiada na potrzeby znacznie szerszego grona producentów.

FANUCWtryskarki elektryczne, technologia CNC
 

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2

stach
stach

Wysłany: 2016-08-24 07:55:48

ile ten robot kupi, tego co wyprodukuje ?

Yellow
Yellow

Wysłany: 2016-08-30 22:01:46

Witam,


ja jestem ostatnio pod wielkim wrażeniem jakie zrobił na mnie FANUC. Prezentacja maszyny na targach PLASTPOL pokazała jak świetna jest to maszyna. Dostępne wyposażenie standardowe też robi wielkie wrażenie i to jest bardzo wielka zaleta tych maszyn.

Widać że firma zaczyna ostro wchodzić na rynek i widać tego efekty. Coraz to więcej maszyn sprzedanych i zadowolonych klientów robi swoje. I bardzo dobrze oby tak dalej.


p.s. dzisiaj spotkałem następną osobę która sama stwierdziła że maszyny firmy FANUC są bardzo dobre co jeszcze bardziej uświadamia mnie w tym że nie jest to jakiś zwykły producent maszyn wtryskowych. Sam nie prowokowałem rozmowy na temat kto robi bardzo dobre maszyny, sam to usłyszałem.


Pozdrawiam

Yellow  

Jupiter555
Jupiter555
*.59.108.233

Wysłany: 2018-02-23 18:21:45

Nie ma się czemu dziwić. Od dawna uważam Fanuc za jednego z wiodących producentów. W przeciągu kilku lat weszli na najwyższy światowy poziom. Zresztą wystarczy zobaczyć, co mają na stronie http://www.fanuc.eu/pl/pl -często wpadam po inspiracje na ich bloga