Firma Gąsior stawia na rozwój


W ofercie firmy opcjonalnie będą dostępne folie z warstwami: "easy peel" oznaczające łatwe otwarcie opakowania przez konsumenta produktu spożywczego oraz "anti-fog" ze środkami przeciwmgielnymi zapobiegającymi powstawaniu pary wodnej wewnątrz opakowania, oraz zapewniającymi poprawę optyki.

Warto wiedzieć, że EVOH to alkohol etylowinylowy (ang. ethylene-vinyl alcohol), a dokładniej żywice kopolimerowe alkoholu etylowinylowego. Warto po niego sięgać, gdyż poprawia on barierowość opakowania dla tlenu oraz aromatów.

Barierowość materiału oznacza jego zdolność do ograniczania przepuszczalności par i gazów. W porównaniu z PA, uznawanym do niedawna za polimer wysoko barierowy, przepuszczalność kopolimeru EVOH na tlen może być nawet 100 razy wyższa. Tym samym już niewielka warstwa EVOH - wystarczy 1 mikron - w opakowaniu decyduje o lepszym zabezpieczeniu jakości produktów oraz o przedłużeniu okresów ich przydatności do spożycia. Poziom barierowości dla tlenu zależy od poziomu zawartości alkoholu winylowego w etylenie.

Dzięki zastosowaniu technik wspólnego wytłaczania warstw (tzw. cast) możliwe jest łączenie tworzyw o biegunowo różnych właściwościach zwłaszcza w odniesieniu do barierowości. Tym samym możliwe jest otrzymanie opakowania posiadającego zarówno barierę na tlen i aromaty jak również na wodę (parę wodną), a przy tym posiadającego korzystne cechy mechaniczne i podatność do laminowania i drukowania.

Co ważne, w posiadanej przez Gąsior technologii wspólnego wytłaczania poszczególnych warstw, możliwe jest zastosowanie warstw o bardzo małych grubościach ( 3-5 µm) z jednoczesnym zapewnieniem jednakowej grubości warstwy wysoko barierowej EVOH na całej szerokości folii.

- Gwarantując tak wysoki poziom dokładności w produkcji możemy zapewnić niższe koszty zużytych surowców do produkcji i w konsekwencji niższą cenę jednostkową folii, przy jednoczesnym zachowaniu cech produktu wysoko barierowego - informuje firma.

Tym samym dzięki omawianej inwestycji w przedsiębiorstwie Gąsior produkowane będą siedmiowarstwowe folie barierowe, m.in.:
  • struktura PA/EVOH/PA/PE - doskonała do tłoczenia (fot. 1),
  • struktura PE/PE/EVOH/PE/PE idealna pod laminację (fot. 2),
  • folie z PET (12 mikronów) oraz BOPP (20 mikronów) do stosowania jako folia górna.

Struktura PE/PE/EVOH/PE/PE

Wysoko barierowe folie z EVOH pozwalają zachować smak i aromat produkowanych wyrobów, dbają o ich kolor i świeżość. Folie opakowaniowe z warstwą kopolimeru umożliwiają przedłużenie terminu przydatności do spożycia, a zmniejszenie grubości ścianek opakowania sprawia, że zmniejsza się masa zużytych opakowań, a tym samym ich koszt jednostkowy.

Odpowiednio skomponowane opakowanie odporne jest na niskie temperatury przechowywania, nawet w temperaturze - 40 st. C., jak również uszkodzenia mechaniczne, takie jak choćby pęknięcie powłoki pod wpływem zginania. Takie uszkodzenia często pojawiają się w przypadku stosowania folii aluminiowych.

Gąsior to nowoczesna firma z dynamicznie rozwijanym parkiem maszynowym. Zlokalizowana jest na obrzeżach Bydgoszczy na blisko 15 hektarach. Funkcjonuje na rynku opakowań dla przemysłu spożywczego. Może się pochwalić sprzedażą eksportową sięgającą blisko 50 proc. przychodów.


brak
 

Opakowania dla przemysłu spożywczego, folie, laminaty, osłonki, woreczki

Polska

Reportaże

Forum