Firma ProSolutions wyróżniona na targach Plastpol

Firma ProSolutions wyróżniona na targach Plastpol
Firma ProSolutions otrzymała wyróżnienie podczas ostatnich targów Plastpol za system tworzenia modeli 3D metodą mikrowytłaczania.

Firma ProSolutions zajmuje się szybkim prototypowaniem, które polega na wytwarzaniu modeli fizycznych na bazie trójwymiarowej dokumentacji sporządzonej w dowolnym systemie CAD/CAM. Rozmaite techniki szybkiego prototypowania wykorzystują zdolność łączenia różnych materiałów m.in. tworzywa, papieru, ceramiki, metalu lub specjalnie dobranych kompozytów. Materiał nakładany jest warstwa po warstwie według kolejnych przekrojów poziomych komputerowego modelu 3D.

To w czym szczególnie mocno specjalizuje się ProSolutions to prototypowanie w technologii FDM (Fused Deposition Modeling), będącej jedną z odmian szybkiego prototypowania. Polega ona na warstwowym nakładaniu przez dwudyszową głowicę, rozpuszczonego materiału modelowego i podporowego. Innymi słowy jest to modelowanie ciekłym tworzywem termoplastycznym. Urządzenie sterowane numerycznie na przemian nanosi ma stół modelowy materiał bazowy, czyli tworzywo np. ABS i materiał podporowy. Odbywa się to według kolejnych poziomych przekrojów elektronicznej dokumentacji 3D. Powstały model wiernie odwzorowuje wirtualny projekt i praktycznie od razu gotowy jest do użycia. Możliwe jest wykonanie prototypów w jednym z siedmiu kolorów podstawowych, bądź dowolnym.

ProSolutions

Warto wiedzieć, że w porównaniu z innymi technologiami Rapid Prototyping, modele uzyskane w technologii FDM nie znajdują dokładniejszych odpowiedników. W praktyce, drukarki 3D modelujące tą techniką są w stanie zbudować ścianki o grubości nawet 0,6 mm, a w przypadku elementów o kształcie walca minimalna średnica wynosi 0,75 mm. Prototypy FDM są wysoce funkcjonalne. Oznacza to, że łatwo poddają się obróbce. Bez najmniejszego problemu można wykonać ponadgabarytowe modele łącząc je w jedną. Dodatkowo, są stosunkowo trwałe i odporne na działanie wody, substancji chemicznych i temperatury. Wszystko to oznacza, że są w stanie dostarczyć niemal wszystko czego można oczekiwać od najwyższej jakości modeli szybkiego prototypowania.

Prototypy FDM mogą znaleźć swoje zastosowanie w praktycznie wszystkich segmentach przemysłu. Tylko w ograniczonej liczbie przypadków np. gdy najistotniejszy jest metaliczny materiał bazowy wybierane są inne technologie.

Przykładowymi obszarami zastosowania technologii FDM są choćby testy i analizy prototypów o właściwościach zbliżonych do obiektu projektowanego np. w zakresie ergonomii narzędzi, elementów urządzeń; złożone prace projektowe zorientowane na konstrukcję prototypu z wielu modeli-komponentów - metoda FDM umożliwia zbudowanie, spasowanie i przetestowanie funkcjonalności projektu. Jeśli chodzi natomiast o branże sięgające po tę technologię to jest to. m.in. przemysł opakowaniowy, elektrotechniczny, chemiczny i medyczny.

ProSolutions